Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli’den “sanayiciye farklı fiyattan şeker” mesajı!

11 Ocak 2022, 23:37
Paylaş
Bakan Pakdemirli’den “sanayiciye farklı fiyattan şeker” mesajı!

Şekerde arz sıkıntısı olmadığını, Türkşeker’in elindeki şekerin büyük bölümünü Raf Fiyat Garantili (RFG) Sistemi’ne ayırdığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, böylece vatandaş uygun fiyata şeker temin ederken, küçük esnafın da korunduğunu söyledi. Pakdemirli, “Sanayicilerimiz için farklı bir fiyatla şeker arzı konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Netleşince kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.

Türkşeker'in uyguladığı Raf Fiyat Garantili Sistemi (RFG) hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyada ve ülkemizde pandemi dönemi ile birlikte başlayan gıda fiyatlarındaki artışları ürün bazlı birebir takip ettiklerini ve ilgili kurumlar aracılığı ile gerekli tedbirleri aldıklarını dile getirdi. Pakdemirli, “Asgari ücretlimiz, işçimiz, emeklimiz, memurumuz ve tüm vatandaşlarımızın gıdaya uygun fiyatlara ulaşabilmesi için bakanlık olarak yoğun bir tempo ile çalışıyoruz” dedi.

“Yeni sezona kadar talebi karşılayacak şeker var”

Yeni sezona kadar raftaki talebi karşılayacak şekerin olduğuna ve yepyeni bir sistem ile sahaya çıktıklarına vurgu yapan Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Türkşeker, vatandaşımızın şekeri raftan daha uygun bir fiyat ile alabilmesi için elindeki şeker stokunun önemli bir kısmını RFG Sistemine ayırdı. Tüm ulusal zincir marketler ve yereldeki birçok market sisteme dahil oldu. Aralık ayı itibari ile bu sistem sayesinde vatandaşımız ulusal ve yerel marketlerden uygun fiyatlara şeker temin etmeye başladı.”

“Küçük esnafı koruyoruz”

Uygulamadan dolayı sahadan çok olumlu tepkiler alındığına dikkat çeken Pakdemirli, sayıları 200 bini bulan bakkallara pozitif ayrımcılık yapılıp, yerel ve ulusal market fiyatları ile şeker verildiğini, böylece küçük esnafı koruduklarını, bakkalları ise yerel ve ulusal zincir marketlere karşı desteklediklerini dile getirdi.

Türkşeker’in geçen yıla kıyasla, yüzde 60’ı sanayiciye olmak üzere piyasaya yaklaşık 100 bin ton daha fazla şeker verdiğini, kendi markasıyla piyasaya şeker arz eden zincir marketlere üretim yapan küçük işletmelere ise şeker vermeye devam ettiğini ifade eden Pakdemirli, “Sanayicilerimiz için farklı bir fiyat ile şeker arzı konusunda da çalışmalarımız devam etmekte olup, netleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır" dedi.

RFG Sistemi Nedir?

Türkşeker, ulusal ve yerel zincir marketlere şekeri vermeden önce bir raf fiyat taahhüdü alıp ardından şekeri veriyor. Daha sonra da ay sonu satış stok mutabakatı ve saha kontrolleri yaparak, ilgili marketlerin denetimi yapılıyor. Ayrıca çalışılan marketlerin her türlü bilgisi ve mutabakat raporları, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılarak, tutulan raporların kontrolü yapılıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.