Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli’den koronavirüsle savaşta gıda güvencesi!

1 Nisan 2020, 13:34
Paylaş
Bakan Pakdemirli’den koronavirüsle savaşta gıda güvencesi!

Antalya’daki sektör temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım, savunma sanayisi kadar önemli. COVİD-19’la top ve tüfekle savaşılmıyor, ilaç ile savaşılıyor, bağışıklık ile savaşılıyor, gıda ile savaşılıyor. Vatandaşlarımızın gıda arz güvenliği konusunda endişeleri olmasın” mesajı verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Covid-19 salgını tedbirleri dolayısıyla illerde gerçekleştirdiği tarım orman sektör toplantılarını ilk kez video konferans yöntemiyle, Antalya tarım orman sektör temsilcileri ile gerçekleştirdi.

“Üreticilerimizin desteğimize daha fazla ihtiyaç duyduğunu biliyoruz”

Konuşmasında göreve geldiği ilk günden beri, çiftçilerin problemlerini yerinde çözmek adına toplam 70 ilde ve 200’ün üzerinde toplantı ve program gerçekleştirdiğini belirten Pakdemirli, “Ancak şu an koronavirüsten sonra alınan tedbirlerden dolayı, il ziyaretlerimizi erteledik, ama çalışmalarımıza ara vermedik” diye konuştu.

“Bu günlerde çiftçilerimizin, üreticilerimizin bizim desteğimize daha çok ihtiyacı olduğunu biliyoruz” diyen Pakdemirli, bu sebeple “Söz Sizde” buluşmalarının video konferanslı ilk toplantısını ülkemizin sebze-meyve hali, cennet şehir Antalya ile yapmaya karar verdiğini vurguladı.

Artık insanlığın farklı bir dünyaya doğru evrildiğine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, “Bu hastalık bittiği zaman, nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı net bir biçimde bilmiyoruz. Fakat bazı öngörülerimize bağlı olarak, planlarımızı yapıyor, tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“Karnınız açsa, elinizdeki telefonun hangi seri olduğunun önemi yok!”

Göreve geldiği günden beri ortaya koydukları öngörülerin bir bir kendilerini doğruladığını ifade eden Bekir Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Peki ne idi bu öngörüler? İlk olarak, göreve geldiğimizde dedim ki; ‘Dünyayı doyuran ülke, Dünya’nın lider ülkesi olacak’ Şu an gündemde sağlık, gıda, eğitim var. Tüm dünyada teknoloji üreten fabrikalar kepenklerini kapattı. Tekstil sektörü yavaşladı. Ulaşım sektörü durdu. Mobilya sektöründe üretim durdu. Ancak bu süreçte, tek bir sektör kapasitesini arttırarak hızlı bir şekilde üretime devam ediyor: O da “GIDA” sektörü. Bu da öngörümüzde ne kadar haklı olduğumuzun göstergesidir. Çünkü en basit ifadesiyle; karnınız açsa, elinizdeki telefonun kaçıncı seri olduğu önemli olmuyor.

İkinci öngörümüz ise; yurt dışından tarımsal üretim için arazi kiralama meselesiydi. Biz Sudan’dan arazi kiralama konusunu gündeme aldığımızda; gıda arz güvenliğimizi garanti almak amacıyla yola çıktığımızı defaten söylememize rağmen, bize olmadık söylemlerde bulundular. Şimdi bunu kabul etmeyenler, bizlerden gıda arz güvenliğini garanti altına almamızı istiyor.

Tarım ve orman sektörleri için Dijitalleşme

Üçüncü olarak da bütçe görüşmelerinde, 2020 yılının Tarım ve Orman Bakanlığının Dijitalleşme Yılı olacağını kurguladığımızı ve çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştirdiğimizi bildirmiştik. Şimdi görüyoruz ki şükürler olsun; bu konuda da isabetli kararlar almışız. Böylelikle; çiftçimiz, üreticimiz, İl ve İlçe tarım müdürlüklerinde yapacakları iş ve işlemleri, bir tıkla hemen halledilebiliyor. E-TARIM portalı ile mevcutta kullandığımız E-ÇİFTÇİ Portalını yeniden düzenleyerek, Çiftçi, İşletme, Vatandaş ve Firmalar için çok kapsamlı bir e-TARIM portalına dönüştürdük. Böylece portal üzerinden, çiftçiler destekleme ön başvurularını yapabilecek ve Sanal POS sistemi ile ödemelerini gerçekleştirerek, ÇKS ön başvurularını yapabilecek ve mevcut ÇKS’lerini sistem üzerinden alabileceklerdir.”

“COVID-19’la top ve tüfekle savaşılmıyor”

2020 yılında gıda güvenliğinin sağlanması açısından çiftçilerin daha çok sübvanse edilmesi gerektiğini bildiklerini vurgulayan Bekir Pakdemirli, “Onun için destekleme ödemelerini 2019 yılına göre %36 artırarak, 22 milyar liraya çıkardık ve 2020 yılı bütçesinin %54,6’sını tarımsal desteklemelere ayırdık. Hep söylediğimiz gibi Tarım, savunma sanayisi kadar önemli, çünkü COVİD-19’ la top ve tüfekle savaşılmıyor. İlaç ile savaşılıyor, bağışıklık ile savaşılıyor, gıda ile savaşılıyor. İnsanımızın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için, kaliteli ve sağlıklı gıdaya her durumda ulaşabiliyor olması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Son 17 yıldır alınan tedbir ve önlemlerle gıda ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmadığının altını çizen Pakdemirli, vatandaşların gıda arz güvenliği konusunda endişeleri olmaması gerektiğini ifade etti.

“Kredileri yüzde 25-yüzde 100 oranlarında sübvanse edeceğiz”

Bu zorlu süreçte çiftçilere destek olmak adına ve tarımsal üretimde sorun olmaması için, İl Tarım ve Orman Müdürlerine çiftçi için tüm imkânlarını seferber etmeleri talimatını verdiğini anımsatan Pakdemirli, “Çiftimizin üretim için finansman kaynağı sağlaması amacıyla 3,5 miyar liralık destekleme ödemesini hesaplarına yatırdık. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanacakları kredileri yüzde 25 ila yüzde 100 oranlarında sübvanse edeceğiz” dedi.

“Koronavirüs sürecinde ülkemizin savunma sanayisi bizleriz”

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile verilen krediler için aldıkları dört kararla COVID-19 virüsüne karşı çiftçinin yanında olduklarını dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu:

“-30 Nisan 2020 tarihine kadar, yurt genelinde yürütülmekte olan icra ve iflas takipleri durdurulmuş olup, bu çerçevede yeni takip işlemleri yapılmayacak,  ihtiyati haciz kararları icra edilmeyecektir.

-Kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak,  gecikmeye giren krediler, takip ve hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek.

-Çiftçilerimizin kredi borçları sebebiyle risk merkezindeki siciline “Mücbir Sebep” notu düşülmesi sağlanacak.

-Vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.

Siz yeter ki üretmeye devam edin, biz her daim arkanızdayız. Unutmayalım bu süreçte ülkemizin savunma sanayisi bizleriz. COVID-19’a karşı kullanacağımız topla tüfek; ürettiğiniz et, süt, balık, buğday, mısır, sebze ve meyvelerdir.”

“Antalya bizim için çok önemli bir cephe, önemli bir cephane”

Antalyalı çiftçilerin ürettiği tarımsal ürünlerin hem ülkemizin hem de yaptığı ihracat ile dünyanın gıda ihtiyacını karşıladığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı, “Biz, son 17 yıldır yaptığımız yatırım ve desteklerle her daim Antalyalı çiftçilerimizin yanında idik, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Antalya’ya son 17 yılda 8 milyar 800 milyon lira tarımsal destek verdiklerini belirten Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma desteklerimiz ile ulusal kaynaklarımızdan Antalya’mıza 209 proje için 103 milyon Lira hibe desteği ödedik. Bu hibeler ile yapılan yatırımlar neticesinde 2.640 kişiye istihdam sağlandı. Genç Çiftçilerimizin toplam 689 projesini, yaklaşık 21 milyon Lira ile destekledik. Hayvancılığın olmazsa olmazı meralarımıza, Antalya’da özel hassasiyet gösterdik ve 85 bin dekar alanda mera ıslah çalışmasını tamamladık” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, “İnşallah bugünler gelip geçicidir. Antalya bu salgında bizim için çok önemli bir cephe, çok önemli bir cephanedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.