Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli’den hububata gübre desteğinde artış müjdesi!

1 Kasım 2021, 10:55
Paylaş
Bakan Pakdemirli’den hububata gübre desteğinde artış müjdesi!

Dünya genelinde gübre ve gübre ham madde fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hububat ürünlerinde gübre desteklerinin zamlı ödeneceği müjdesini verdi. Bu yıl hasat edilen buğday, arpa, yulaf, çavdar için yüzde 25 artışla 16 lira yerine dekara 20 lira; 2022 üretim yılı için hububat dahil tüm ürünlerde yüzde 100 artışla dekara 32 lira gübre desteği ödenecek. Diğer ürünlerde ise gübre destekleri 2021 üretimi için dekara 8, 2022 üretimi için 16 lira olarak ödenecek. Pakdemirli, “Bugünkü tekniklerle iş yapmaya devam edersek tarımdaki verimliliğimiz kıt kaynaklardan dolayı düşecek” uyarısı da yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal desteklemeler konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

“Çiftçi 10 dekar alanda, 14 dekarmış gibi hasat yapıyor”

Konuşmasında, pandemide ilk vaka görülmeden bir ay önce sektör temsilcileri ile gıda arzında oluşabilecek tehlikelere karşı önlem çalışmaları yaptıklarını belirten Pakdemirli, bu süreçte hazine arazilerini ve nadas alanlarını üretime kazandırdıklarını söyledi. Aynı birim alanda buğdayda yüzde 41, şeker pancarında yüzde 54, ayçiçeğinde yüzde 84 ve mısırda yüzde 124 verim artışı gerçekleştiğini vurgulayan Pakdemirli, bu verim artışlarına ilişkin 10 dekarlık bir alanda buğday üreten bir çiftçinin, sanki 14 dekar alanı varmış gibi hasat yapması örneğini verdi.

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara, Türkiye nüfusunun ise 105 milyona yükseleceğinin öngörüldüğünü yineleyen Bakan Pakdemirli, bu nedenle yüzde 60 daha fazla gıdaya yüzde 15 de daha fazla suya ihtiyaç olacağını söyledi. Pakdemirli, “Bugünkü tekniklerle işleri yapmaya devam edersek de tarımdaki verimliliğimiz kıt kaynaklardan dolayı ve özellikle su kaynaklarının azalmasından dolayı en azından tarımda yüzde 10 ile 25 arasında bir düşüş bekleniyor. 2050 faturası bu. Bunun için Ar-Ge faaliyetlerimizi, daha iyi bir noktaya getirmemiz lazım” dedi.

Bakan Pakdemirli, söz konusu zorlukların arasında gıda güvenliğinin çok önemli bir konu olduğunu düşündüğünü belirterek, “Burada bütün öngörüleri dikkate alıyoruz. Yatırım ve Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni politikalar üreterek var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Çiftçimize de sürekli olarak desteğimiz devam ediyor” diye konuştu.

Hububatta gübre desteği artırıldı

19 yıldır tarım ve hayvancılığı stratejik bir sektör olarak gördüklerini ifade eden Pakdemirli, “İklim değişikliği ve pandemi piyasaları maalesef derinden etkiledi. Tarımsal ürünlerde ve girdilerde küresel bazda çok büyük artışlar oldu. Uluslararası boyutta yaşanan gelişmeleri de yakından takip ediyoruz” dedi. Yaşanan gelişmeler karşısında önceliklerinin çiftçilerin korunması ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması olduğuna dikkati çeken Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Bu amaçla bu yıl hasat edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için gübre desteklerini yüzde 25 artırarak ödeyeceğiz. 2022 üretim yılı için de hububat dahil tüm ürünlerde gübre desteklerini yüzde 100 artırarak ödeyeceğiz. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 16 lira olan gübre desteğini 2021 yılı üretimi için dekara 20 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 32 lira olarak ödüyor olacağız. Diğer ürünlerde ise gübre desteklerini 2021 üretim yılı için dekara 8 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 16 lira olarak ödüyor olacağız.

2022 üretim yılı için sertifikalı tohum kullanım desteğini buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için yüzde 50 artışla dekara 24 liraya çıkardık. Bu düzenleme ile son 2 yıllık süreçte buğdayda gübre desteğini tam 4 misli artırmış oluyoruz. Sertifikalı tohum desteğini de yaklaşık 3 misli artırdık. Mazot desteğini de her üretim yılı için maliyetin yüzde 50’sini olacak şekilde ödemeye devam edeceğimizi de bildirmek istiyorum. İmkanlar çerçevesinde her zaman çiftçimizin yanında olduk.”

“Çiftçilerimiz ekip biçmeye devam etsin”

Üreticilere ve yetiştiricilere seslenerek maliyetlerdeki artıştan endişe etmemeleri gerektiğini vurgulayan Tarım Bakanı Pakdemirli, “Gönüller ferah olsun. Onlar ekip biçmeye devam etsin. Son 3 senedir çiftçimize ciddi bir pozitif ayrımcılık yaptık. Bu pozitif ayrımcılık özellikle artan desteklerin yanına doğru, planlanmış, üretici dostu müdahale alım programlarına başladık. Bu programlar hasat öncesi açıklanan ve her zaman üreticimizin maliyetlerinin üzerinde konumlanan ve üreticimizi sürdürülebilir olarak üretime sevk eden bir müdahale alım politikası izledik” diye konuştu.

“Tarımsal üretim bir milli güvenlik meselesi”

Her zamankinden çok üretime ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Pakdemirli, “Çiftçilerimize de özellikle seslenmek istiyorum. Daha fazla üretmemiz lazım. Tohumu daha fazla toprakla buluşturmamız lazım. Ahırı, ağılı ve kümesi mutlaka dolu tutuyor olmamız lazım. Tarımsal üretim bir milli güvenlik meselesidir. Bunu da günlük siyasetten ari olarak tutmamız lazım. Siyasetin dışında konuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.