AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli’den fındıkta ödeme müjdesi!

6 Eylül 2019, 14:23
Paylaş
Bakan Pakdemirli’den fındıkta ödeme müjdesi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımları karşılığında ilk 10 günde ürün teslim eden 700 üreticinin hesabına 11.2 milyon TL yatırıldığını bildirdi.

Twitter hesabından bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından başlatılan fındık alımları karşılığında üreticilere ödemelere başlandığını bildirdi.

700 üreticinin hesabına 11.2 milyon TL yatırıldı

Pakdemirli paylaşımında, “Fındık alım ödemelerine başladık. Alım döneminin ilk 10 gününde Toprak Mahsulleri Ofisi’mize mahsullerini teslim eden 700 üreticimizin hesabına 11.2 Milyon TL yatırıldı. Üreticilerimiz yarından itibaren paralarını tahsil edebilir. Hayırlı ve bereketli olsun” açıklaması yaptı.

TMO’dan kota iddialarına yanıt!

Bu arada TMO Genel Müdürlüğü, medyaya yansıyan fındık alımlarında kota uygulandığı şeklindeki iddialara da yanıt verdi.

TMO tarafından; fındık piyasasında istikrarın sağlanması, üreticilerin piyasa şartlarında mağduriyet yaşamamaları ve finansman ihtiyaçlarının sağlanması amacıyla 21 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Levant kalite kabuklu fındıklar 16,50 TL/Kg, Giresun kalite kabuklu fındıklar 17,00 TL/Kg ve Sivri Kalite kabuklu fındıklar 15,50 TL/Kg fiyatlardan alımlarına başlandığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son günlerde Kuruluşumuzun fındık alımlarıyla ilgili olarak Karadeniz Bölgesi'nde basında ve kamuoyunda dile getirilen bazı hususlarla ilgili olarak açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

TMO tarafından yapılan fındık alımlarında kota uygulaması söz konusu değildir. Söz konusu alımlarda; il rekolte tespit komisyonlarınca (İl Tarım, Borsa, Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odası, İhracatçı Birlikleri ve Üniversite temsilcilerinden oluşturulmaktadır.) il/ilçe düzeyinde yapılan rekolte çalışmaları sonucunda hazırlanarak imza altına alınan ve Bakanlığımıza sunulan verim ortalamaları cetvelleri esas alınmaktadır.

ÇKS kaydı şartı!

Alımlarımızda sadece ÇKS kaydı olan üreticilerden alım yapılması ve verim ortalamaları esas alınmasıyla; fındık ticareti yapan aracıların, üreticilerden daha düşük fiyatla ürün alıp Kuruluşumuza satmasının ve neticesinde üreticide oluşabilecek gelir kaybının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Alım faaliyetlerine başlamadan önce öngörülen depolama ihtiyacı doğrultusunda 34 noktada 200 bin tonluk depo kiralanmıştır. Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde Kuruluşumuza ait ve yakın bölgelerde en az 250 bin tonluk depo kapasitemiz de mevcuttur.

findik-tmo-gidahatti

Randevuya gelen üreticinin fındığının %90’ı teslim alındı

Fındık alımlarımızda randevu sistemi uygulanmaktadır. Randevusuna gelen üreticilerimizden %90'ının ürünü teslim alınmıştır. Teslim alınamayan ürünlerin büyük çoğunluğu rutubet oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu üreticilerimiz, ürünlerini yeterli miktarda kuruttuktan sonra tekrar Kuruluşumuza satabilmektedirler.

TMO tarafından bu güne kadar alınan fındıkların ortalama fiyatının; Levant Kalite için 16,90 TL/Kg, Giresun Kalite için 17,70 TL/Kg olarak gerçekleşmesi memnuniyet vericidir.

Fındık üreticilerimizin yukarıda bahsi geçen konularda dile getirilen yanlış bilgilere itibar etmemeleri, TMO'nun alım kriterlerine ve randevu sistemine uygun olarak ürünlerini teslim etmeleri halinde hiçbir sıkıntıyla karşılaşmayacaklarını bilmeleri önem taşımaktadır.

Üreticilerimiz, ihtiyaç duydukları bütün bilgileri TMO Alo Ürün Hattı'ndan [0 312 416 34 10 (8 Hat)] öğrenebilirler.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.