Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli, yavru ayıyı biberonla besledi!

22 Mart 2020, 14:36
Paylaş
Bakan Pakdemirli, yavru ayıyı biberonla besledi!

Abant Gölü Tabiat Parkını ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir aylıkken bulunan ve şu an 2 aylık olan yavru ayıyı biberonla besledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, yaban hayvanlarını izlemeye devam ediyor.

Gümüşhane’den anne ayı ve yavrularının kar keyfi!

Doğal alanlarda yürütülen yaban hayatı izleme çalışmaları, yaban hayvanı çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından büyük önem taşırken, bu çalışmalarda belgeselleri aratmayan görüntüler de kaydediliyor.

Gümüşhane’de kameralara yansıyan anne ayı ve yavrularının kar eğlencesi de adeta belgesel tadında. Doğal ortamlarında anneleriyle birlikte karın keyfini çıkaran ayılar yüzleri gülümsetti. DKMP ekiplerinin kayıt altına aldığı görüntü, biyolojik çeşitliliğimizin ne derece zengin olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bakan Pakdemirli, yavru ayıyı biberonla besledi

Bu arada Abant Gölü Tabiat Parkı’nı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, bir aylıkken bulunan ve şu an 2 aylık olan yavru ayıyı biberonla besledi.

Yavru ayının bakımının yapılması için Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine teslim edileceğini belirten Pakdemirli, “Doğa Koruma ve Parklar Milli Parklar personellerimiz bu yavruyu İzmit’te arazide bulmuşlar. Ne yazık ki annesini kaybetmiş. Annesinin yerini tutamayız ama bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için beslenmesi gerekiyor; sağ olsun arkadaşlar bu konuda çok büyük gayretler gösteriyorlar.” dedi.

“Abant Alası” alabalığı yavruları göle bırakıldı

Yaralı halde bulunan ve tedavisi tamamlanan Alaca baykuşu doğal yaşam alanına bırakan Pakdemirli, endemik tür olan ve dünyada sadece Abant Gölü’nde yaşayan 300 adet Abant Alası alabalığı yavrusu ile biri dişi üç adet yeşilbaş ördeğini de göle bıraktı.

Doğada hayvanlarla birlikte olmanın çok güzel olduğunu dile getiren Pakdemirli, bakanlığın görevlerinden birinin de doğal yaşam alanlarını geliştirmek ve korumak olduğunu belirterek, bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar personelinin sevgi ve özveriyle çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Bakan Pakdemirli, Abant Tabiat Parkında doğa yürüyüşü de yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.