Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli, yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı

26 Ocak 2022, 10:44
Paylaş
Bakan Pakdemirli, yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı

Çetin kış şartlarının yaşandığı dönemde yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanlarını unutmayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaban hayvanları için Ankara’nın Beypazarı ilçesinin Eğriova bölgesinde doğaya yem bıraktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü, özellikle kış aylarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yaban hayvanlarının ve kuş türlerinin zorlu kış şartlarında aç kalmasını önlemek; yerleşim merkezlerine inmesinin ve insanlarla olan ilişkilerinin sıkıntıya girmesinin önüne geçmek için yaban hayatına yem takviyesi yapıyor. Yapılan yemleme çalışmaları ile her yıl tonlarca yem yaban hayatıyla buluşturuluyor.

Son iki yılda yaklaşık 3 milyon kg yem desteği yapıldı

Bu kapsamda son iki yıl içerisinde doğaya yaklaşık 3 milyon kg yem bırakan DKMP Genel Müdürlüğü, 2021-2022 kış döneminde yemleme faaliyetlerine ise Aralık ayının ortasından beri devam ediyor. Bu kapsamda bugüne kadar yaklaşık 300 bin kg yem, yaban hayvanları için doğaya bırakıldı. Yemlemelerle bu miktar her gün artıyor.

Yaz aylarında su sıkıntısı çeken hayvanlara su temini, kış aylarında ise yiyecek bulmakta zorluk çeken hayvanlara yem takviyesi çalışmalarını sürdüren DKMP Genel Müdürlüğü, bu faaliyetlerin yapıldığı bölgeleri fotokapanlarla da izliyor. Böylece yapılan çalışmanın amacına ulaşıp ulaşmadığı tespit ediliyor.

Ülke genelinde elde edilen görüntülerde birçok kuş ve memeli türünün periyodik olarak beslenmek ve su içmek amacıyla bu alanları kullandığı görülüyor. Özellikle boz ayı, yaban kedisi, vaşak, yaban domuzu, tilki, porsuk, kınalı keklik gibi türlerin oluşturulan alanlara gelip beslendikleri ve su içtikleri kameralara yansıyor.

Bakan Pakdemirli doğaya yem bıraktı

Yapılan bu çalışmalar bağlamında Beypazarı’nda yaban hayvanları için doğaya yem bırakan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu hayvanların unutulmadığını ve desteklendiğini bir kez daha gösterdi.

Pakdemirli, olumsuz hava şartlarının devam ettiği Beypazarı’nın Eğriova bölgesinde 200 kg kuru ot ve 150 kg buğday ile 100 kg havucu, yaban hayvanlarının beslenmesine takviye amacıyla doğaya bıraktı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.