Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli, Van’daki deprem kayıplarını açıkladı

24 Şubat 2020, 16:41
Paylaş
Bakan Pakdemirli, Van’daki deprem kayıplarını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İran’da meydana gelen, Van Başkale’ye bağlı köylerde can ve mal kaybına yol açan depremde, 233 ahırın yıkıldığını, 3 bin 329 küçükbaş, 72 büyükbaş hayvanın da telef olduğunu bildirdi.

Sabah saatlerinde Van’a giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, helikopterle depremden etkilenen Başkale ilçesinin Özpınar Mahallesi’ne geçti.

Bölgeyi helikopterden inceleyen Pakdemirli daha sonra en büyük zararın ve yıkımın yaşandığı Özpınar Mahallesi'nde vatandaşlarla görüşüp incelemelerde bulundu.

Cenazeye katıldı, yakınlarını kaybedenlerin acılarını paylaştı

Özpınar Mahallesi’nde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin defin törenine de katılan Bakan Pakdemirli, beraberindekilerle kurulan çadırda ailelere taziyelerde bulundu. Depremde 4 çocuğu ve eşini kaybeden Nebahat Furat ve hayatını kaybeden diğerlerinin yakınlarıyla görüşen Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Rabbim bir daha milletimize böyle musibetler göstermesin. Devlet yanınızda. Dün Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bakanımız Süleyman Soylu Bey bölgeye geldi. Bugün de yine kendisinin talimatlarıyla bölgeye ben geldim. İnşallah bu yaraları hep birlikte saracağız.

8 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Özpınar köyümüzdeyiz. Toplamda 9 kişi hayatını kaybetti. 66 yaralımız vardı, çoğu taburcu oldu, şu an hastanelerde 32 yaralımız kaldı. Rabbimden vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Depremden 5 köyümüz etkilenmiş. İlk günden hemen hasar tespiti başlattık. Tabii ki en önemli olan şey canlarımızı kaybettik. Diğer taraftan yaralarımızın sarılması için çalışma başlattık. 233 ahırımız yıkıldı, bunlar ekmek kapımız. 3 bin 329 küçükbaş, 72 büyükbaş telef gözüküyor. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu zararlar karşılanacak. Devlet tüm kurumlarıyla burada, ne yapılması gerekiyorsa yapılacak. Geride kalanlara Allah sabır versin. Allah sizlere ve evlatlarınıza uzun ömürler versin.

Başkale ilçemize ilk etapta 200 küçükbaş getirdik. Dağıtıma da başlayacağız. Telef olan hayvanların yerine yenileri verilecek. Tabii ki gidenin yerine konulmuyor, ancak dediğim gibi çiftçimizin ve köylümüzün hayatını idame etmesi için üzerimize düşen ne varsa yapacağız. 108 ahır çadır getirdik. 200 civarında ahır çadırımız yolda getiriliyor. Hayvanlarımızın imhası için de çalışmalar yapılıyor.”

Bakan Pakdemirli, yapılan duanın ardından taziye çadırından ayrıldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.