Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli talimatı verdi: Türkiye genelinde "Denetim Seferberliği" başladı!

25 Kasım 2019, 22:48
Paylaş
Bakan Pakdemirli talimatı verdi: Türkiye genelinde "Denetim Seferberliği" başladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 hafta boyunca Türkiye genelinde 81 ilde sürecek olan denetim bugün başladı. Türkiye genelinde eş zamanlı et ve et ürünlerine yönelik gıda denetimi başladı.

Bahçelievler’de tesislerini gezen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve beraberindeki uzman ekip, etlerin ısı değerlerini kontrol ederek, numune aldı. Denetimler hakkında bilgi veren Karaca, “2019 yılında yaklaşık olarak 195 bin denetim yaptık. Bu denetimlerimizin sonucunda yaklaşık olarak 4 bin 500 işletmeyi 26 milyon 454 bin TL para cezası uyguladık” dedi.

“Denetim Seferberliği” sloganı ile gıda güvenirliliğini sağlamak amacıyla üretim, satış ve toplu tüketim yerleri 6 gün boyunca denetlenecek. İstanbul Bahçelievler’de tesisleri gezen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve beraberindeki uzman ekip, etlerin ısı değerlerini kontrol ederek, numune aldı. Ayrıca, üretim yerinin hijyenik olup olmadığına da dikkat edildi.

2019'da 26 milyon TL idari para cezası

Denetim sonrasında standartlara uymayan işletmelere cezai yaptırım uygulanacak. İstanbul’da 2019 yılında 190 bin 698 resmi kontrol yapıldı. Yapılan kontrollerde 6 bin 135 numune alınıp, 539 işletmede uygunsuzluk tespit edildi. Yapılan resmi kontrollerde uygunsuzluk tespit edilen 4 bin 498 işletme hakkında 26 milyon 454 bin 339 TL idari para cezası uygulandı. 59 işletme hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

“İstanbul’da 758 denetçimizle 39 ilçemizde gıda denetimine başladık”

Denetim hakkında bilgi veren İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Biz bu hafta bakanımız Bekir Pakdemirli ’nin talimatıyla ürün bazlı denetimlere başladık. Bugün ülke genelinde 81 ilde aynı zamanda aynı anda et üreten ve işleyen işletmelere girdik. İstanbul’da 758 denetçimizle 39 ilçemizde gıda denetimine başladık.

Bahçelievler’de beyaz et ve kırmızı et işleyen bir işletmedeyiz. İşletmemizin beyaz et kısmından başlayarak denetimleri gerçekleştirdik. İşletmelerde asgari teknik hijyen şartlarına, bakanlık onayına, istihdamı zorunlu dediğimiz veteriner hekim ve işletmelerin İSO belgelerine uygunluğuna bakıyoruz. Burada kırmızı et ürününden numune aldık. Bu numunemiz de yine tahliller yapacağız. Sakatat ve mikrobiyolojik açıdan herhangi bir olumsuzluk olup olmadığına bakıyoruz. İşletmelerimizde yaptığımız denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık” diye konuştu.

“Denetim sonucu 4.500 işletmeye 26 milyon 454 bin TL para cezası uyguladık”

Denetimlerdeki rakamlar hakkında bilgi veren Karaca, “Biz İstanbul’da her zamanki gibi rutin denetimlerimize devam ediyoruz. Sadece İstanbul’da 115 bin işletme var. Bu işletmelerde 2019 yılında yaklaşık olarak 195 bin denetim yaptık.

Bu denetimlerimizin sonucunda yaklaşık olarak 4 bin 500 işletmeyi 26 milyon 454 bin TL para cezası uyguladık. 59 işletme hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bu gıda denetimlerimiz bakanlığımızca İl Müdürlüğümüzün 758 denetçimizle 7 gün 24 saat devam etmektedir. İstanbul genelinde bakanlığımız onaylı et ve et ürünleri üretme işletme sayısı 500’dür. Yarın ve ondan sonraki günler ürün bazlı denetimlerimiz devam edecek. En iyi denetçi tüketicinin kendisidir.

Tüketicilerimiz eğer bir işletmede bir sorunla karşılaştıklarında ALO 174 gıda hattına bildirdikleri takdirde 15 gün içerisinde gerekli işlemleri yapıyoruz. Tüketicinin sağlıklı ürün yiyebilmesi için her zaman onların yanındayız tüm aşamaları takip ediyoruz” dedi.

Adana’da et ve et ürünleri denetlendi

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce gıda sektörlerine yönelik bir hafta sürecek denetimlerin ilki kesimhane ve kasaplara başlatıldı.

Tüm Türkiye’de başlatılan denetim seferberliği kapsamında Adana Tarım ve Orman Müdürlüğünden sabah saatlerinde hareket eden personeller, kentin çeşitli yerlerindeki kesimhane ve kasaplarda incelemelerde bulundu.

İlk olarak sucuk üretim tesisine giden ekipler burada gıdaların hijyenini ve etiketlerini denetledi. Daha sonra et işleme tesisine giden ekipler, burada da etlerin saklama ortamlarını, kesilme ve parçalama yerlerinin denetimini gerçekleştirerek toplamda 41 iş yerini denetledi.

İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Gürkan Yaşar, “Gıda denetimleri 5990 Sayılı Kanunla Bakanlığımızca yapılmaktadır. Bu kapsamda da bakanlığımız denetim seferberliği başlattı. Seferberlik kapsamında 25-30 Kasım tarihleri arasında tüm Adana’da üretim yerleri denetlenecek. İlk başta et ve et ürünleriyle başladık. Daha sonra süt ve süt ürünleri üreten yerler, ekmek ve ekmek çeşitleri üreten işletmeleri, unlu mamul üreten işletmeleri, bakkalları, restoranları, okul kantinlerini, büfeleri ve kasapları denetleyeceğiz” diye konuştu.

Adana’da denetimlerin her zaman yapıldığını belirten Yaşar, “Tüm Türkiye’de bir farkındalık olması nedeniyle bu denetimleri yapıyoruz. Bugün et ve et ürünlerine yönelik denetimler yapıldı. 41 iş yerine denetim gerçekleştirdik. Bu hafta boyunca da tüm denetimlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gürkan Yaşar, vatandaşlara olumsuz bir durumla karşılaşmaları halinde "Alo 174 Gıda Hattı"nı arayarak ihbarda bulunmaları çağrısında bulundu.

Gaziantep’te kasaplar ve et ürünleri üretim tesisleri denetlendi

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kent genelinde 20 ekip ve 80 personelle kasaplar, et ve et ürünleri satan marketler ile üretim tesislerine yönelik çok yönlü denetim yaptı.

Gaziantep’te de yapılan denetimler kapsamında ilk gün özellikle kasaplar, et ve ürünleri satan marketler ile et üretim tesisleri denetlendi. "Denetim Seferberliği" sloganı ile başlatılan gıda denetimlerinde Gaziantep’te 20 ekip ve 80 personelden oluşan heyet, kentin dört bir yanındaki et ve ürünleri üretip, satan işletmelere ansızın baskınlar yaptı.

Yapılan denetimlerde işletmelerin belgelerine, hijyen durumlarına, satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine, mühürlerine, faturalara, hijyenlere, dolap sıcaklıkları ve soğukluklarına, et soğukluklarına, paketleme şekillerine, personelin giyim kuşamlarına, ürünlerin saklanma koşullarına, ürünlerin asıldığı askılıkların krom olup olmadıkları gibi pek çok unsura dikkat ediliyor.

Erzurum’da Et Ürünleri Üretim Tesisleri denetlendi

 “Denetim Seferberliği” sloganı ile başlatılan denetleme sürecinde gıda güvenirliği sağlamak amacıyla bütün ülkede üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetim gerçekleştiriliyor. Erzurum’da da 4 et üretim tesisi 4 kişilik uzman ekip tarafından incelendi. Denetime İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar ise bizzat katıldı.

Denetim sonrasında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Akar, gıda denetimlerinin yıl boyunca da devam ettiğini ifade ederek "Çalışmalarımızla Tarladan sofraya, çiftlikten çatala gıda güvenirliği” yaklaşımı kapsamında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu temel politikanın bir gereği olarak gıda üretim, dağıtım, satış işlemlerinin her aşamasında ve toplu tüketim işletmelerinde 5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu kapsamında gerekli kontrol ve denetimler hızla devam etmektedir. İl Müdürlüğümüz ve 20 İlçe Müdürlüğümüzde toplam 78 adet gıda denetçisi personelimizle 5 bin 187 üretim, satış ve toplu tüketim işletmesinde bugün itibari ile 11 bin 500 denetim gerçekleştirmiş.

307 adet numune alınmıştır. Bu denetimler ve numune sonuçları mevzuata uygun olmayan 97 işletmeye toplam 601 bin 396 lira idari para cezası uygulanmıştır. Yıl boyu yürüttüğümüz denetimlere ek olarak bu hafta 25-30 Kasım tarihleri arası Bakanlığımız Denetim Seferberliği konulu çalışma başlatmış ve gıda güvenirliği sağlamak amacıyla bütün ülkede üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimler gerçekleştirmekteyiz” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetçileri yarın ise kentte yer alan Süt Ürünleri Entegre tesislerini denetleyecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.