Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli, süt fiyatları için Gıda Komitesi’ni işaret etti

25 Kasım 2021, 17:37
Paylaş
Bakan Pakdemirli, süt fiyatları için Gıda Komitesi’ni işaret etti

Süt fiyatlarıyla ilgili üreticilerin üreticilerinin beklentilerine dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gıda Komitesindeki çalışmalarımız halen devam ediyor. İnşallah süt fiyatlarıyla ilgili olumlu gelişmeleri de kısa bir süre içerisinde özellikle besicimiz ve yetiştiricimiz ile paylaşabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde Aliağa’nın Çoraklar Mahallesi’nde hayata geçirilecek Damızlık Kıvırcık Koyun Üretim Tesisi için imza töreni düzenlendi.

“Türkiye küçükbaş varlığında Avrupa’da 1’nci sırada yer alıyor”

Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 19 yılda küçükbaş hayvan sayısında önemli artışların sağlandığının altını çizdi.

Pakdemirli, “Koyun sayımızı yüzde 80 artışla 45,2 milyon başa, keçi sayımızı yüzde 81 artışla 12,2 milyon başa, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 80 artışla 57,4 milyon başa çıkardık. Son 3 yılda ise küçükbaş hayvancılıkta her vatandaşımız için bir küçükbaş hedefiyle önemli bir gelişme ivmesi yakaladık. Toplam küçükbaş hayvan sayısında yakaladığımız yüzde 30 artışla 13,1 milyon küçükbaşı sürülere kattık. Küçükbaş hayvan sayımız son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Gururla söylüyorum ki Türkiye, küçükbaş varlığında Avrupa’da 1’nci sırada yer alıyor. Küçükbaş hayvancılıkta Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz destek son 19 yılda koyun süt verimini yüzde 60 artışla 77 litreye, keçi süt verimini ise yüzde 78 artışla 105 litreye yükseldi. Bu sayede neredeyse 2 koyundan ve keçiden aldığımız sütü bugün 1 hayvandan alıyoruz. Bu gelişmelerin yanı sıra bu yıl içerisinde şimdiye kadar Azerbaycan, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan olmak üzere toplam 5 ülkeye, 142 bin küçükbaş hayvan ihraç ettik” bilgisini verdi.

Süt fiyatlarıyla ilgili açıklama

2022 yılının küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir hamle yılı olacağına inandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, süt üreticilerinin merakla beklediği fiyatlarla ilgili de şu açıklamayı yaptı:

“Süt fiyatlarıyla ilgili üreticilerimiz tarafında önemli bir beklenti var. Çok kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Çalışmalarımız hazır. Gıda Komitesindeki çalışmalarımız halen devam ediyor. İnşallah süt fiyatlarıyla ilgili olumlu gelişmeleri de kısa bir süre içerisinde özellikle besicimiz ve yetiştiricimiz ile paylaşabiliriz diye düşünüyorum.”

Pakdemirli, kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla mera ıslah çalışmalarına hız verdiklerini ve yem fiyatlarındaki aşırı artışa müsaade etmeyeceklerinin de altını çizdi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.