Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli start verdi: 81 ilde Gıda Denetim Seferberliği

25 Ekim 2021, 15:05
Paylaş
Bakan Pakdemirli start verdi: 81 ilde Gıda Denetim Seferberliği

81 ilde 4 gün sürecek Gıda Denetim Seferberliği’ni Ankara’da başlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Toplamda 7 bin 300 kontrol personelimiz ile denetimlerimiz, hem üretim noktaları hem satış noktaları hem de toplu tüketim noktalarını kapsıyor. Sonuçları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü binasında “Gıda Denetimi Seferberliği” dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuştu.

81 ilde 4 gün yoğun gıda denetimleri yapılacak

Gıda denetimlerinin 7 bin 300 personel ile 365 gün boyunca devam ettiğini belirten Pakdemirli, 2019 yılında 1 milyon 216 bin, 2020’de ise 1 milyon 357 bin denetim yapıldığını hatırlattı.

Gıda Denetimi Seferberliği’nin hem üretim noktaları hem satış noktaları hem de restoran, lokanta ve kafe benzeri toplu tüketim noktalarını kapsadığını bildiren Pakdemirli, 81 ilde 4 gün boyunca sürecek denetimlere Bakan Yardımcıları Ayşe Ayşin Işıkgece, Fatih Metin, Mehmet Hadi Tunç ve Akif Özkaldı’nin çeşitli illerden katılım sağlayacağını, denetim sonuçlarının kamuoyuna şeffaf bir şekilde yansıtılacağını dile getirdi.

“720 bin kayıtlı gıda işletmesi kontrol altında”

Türkiye’de 41 kamu ve 104 özel laboratuvar olduğunu hatırlatan Bakan Pakdemirli, “720 bin tane kayıtlı gıda işletmesi var. Biz bu gıda işletmelerinin hepsi kayıt altında, hepsi de bir şekilde kontrol altında. 2019 yılında 1 milyon 216 bin denetim yaptık bu personelle. Pandemi döneminde de bu denetimlerimizi artırarak devam ettirdik. 2020 yılında 1 milyon 357 bin denetim yaptık” diye konuştu.

Denetimlerin yapılmasında üç esasın olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Biri risk esaslı, burada bir risk var mı diye. Biri habersizce gidip bakıyoruz. Bir de şüphe veya ihbar durumunda denetimlerimizi yapıyoruz. Ayrıca dış ticaretle ilgili denetimlerimizi de Gıda Kontrolü Genel Müdürlüğümüz bünyesinde devam ediyor. 2020 Kasım ayında devreye giren kanunla da taklit ve tağşiş ile ilgili konularda da özellikle cezaların artması konusunda bir kanuni düzenlememiz olmuştu. Burada işletmenin cirosuna bağlı olarak 50 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası, adli para cezası, meslekten mene kadar varan cezaları da devreye almıştık. Bunun neticesinde de gerçekten piyasada gıda ile ilgili karşılaştığımız olumsuzlukların sayısı son derece azaldı. Bizim denetimlerimiz 365 gün devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“Sonuçları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız”

‘Denetimler böyle seferberlik şeklinde mi olur?’ eleştirilerinin yapılmaması gerektiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Denetimlerimiz zaten 365 gün devam ediyor. Ama burada farkındalık kamuoyu ve işletmeleri bilgilendirme, onlara rehberlik etme maksadıyla kampanyalı denetimlerimize de devam ediyoruz. 25-28 Ekim arasında bu denetimlerimiz sürecek. 4 gün boyunca 81 ilde 7 bin 300 gıda denetçimizle bu denetimleri icra ediyor olacağız. Sonuçlar ne çıktı, bulgularımız şunlar, eksikler bunlar, alacağımız tedbirler bunlar şeklinde kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşacağız” dedi.

“En iyi denetçi tüketicinin kendisidir”

Güçlü bir altyapı ve denetçi ordusuna sahip olduklarını belirten Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Ama en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. O yüzden tüketicimiz şüphe duyduğu, endişe ettiği veya birebir karşılaştığı kötü bir durumla alakalı olarak mutlaka bize ihbarda bulunsun. Bizim bu konuyla ilgili iki tane ana hattımız var. ALO 174’ü arayabilir tüketicilerimiz. Herhangi bir şüphe ettiği konuda arayabilir. Markete gitti, bir yoğurdu aldı, ‘Ben bunun tadını beğenmedim. Bunun içerisinde başka bir madde olduğunu düşünüyorum’ dediği anda biz bunların tetkikini yapar, en uygun zamanda da kendilerine, ‘Evet. Şüphenizde haklıymışsınız’ veya ‘Hayır. Güvenle yiyebilirsiniz’ cevabıyla dönebiliriz. Bu toplu tüketim yerleri için de geçerli. Son iki yılda devreye aldığımız bir hattımız daha var. Bu da Whatsapp hattı. Buradan da tüketicilerimiz bize ulaşıp ihbarlarını iletebilirler. Her zaman olduğu gibi vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmamak kararlılığında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu denetimler de farklı olarak 4 bakan yardımcım da çeşitli illerde bu denetimlere rehberlik ediyor olacaklar.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.