AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli, orman yangınlarında son durumu açıkladı

1 Ağustos 2021, 23:37
Paylaş
Bakan Pakdemirli, orman yangınlarında son durumu açıkladı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz-1 Ağustos arasında çıkan 125 yangından 7'sinin devam ettiğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “28 Temmuz-1 Ağustos arasında 125 yangın çıkmıştır. 117 yangın ya tamamen söndürüldü ya da kontrol altında. Şu anda devam eden 8 yangınımız var” dedi. Muğla Kavaklıdere’deki yangının da kontrol altına alınmasıyla, devam eden yangın sayısı 7’ye düşerken, yangınlarda şu ana kadar 8 kişi can verdi.

Marmaris’te orman yangınlarının yaşandığı bölgede inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binası önünde orman yangınlarının son durumuyla ilgili açıklamada bulundu.

28 Temmuz’dan bu yana 125 orman yangını çıktı

28 Temmuz itibariyle çıkan yangınlarla ilgili bilgi veren Pakdemirli, “Öncelikle hava oldukça kuru. Yüksek sıcaklıklar devam ediyor. Çarşamba dahil, nem oranında düşüklük devam ediyor olacak. 1 hafta boyunca kuru ve sıcak hava devam edeceği söyleniyor. 28 Temmuz - 1 Ağustos arasında çıkan yangınların bilançosu olarak 125 yangın çıkmıştır. 117 yangın ya tamamen söndürüldü ya da kontrol altında. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Şu anda devam eden 8 yangınımız var” diye konuştu.

Orman yangınlarının son durumu ile ilgili konuşan Pakdemirli, “Antalya-Manavgat, Gündoğmuş yangınlarımız devam ediyor. Muğla’da Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere ve Seydikemer yangıları devam ediyor. Yeni gelen bilgiye göre Seydikemer yangınının soğutma çalışmaları başladı. Ayrıca gün içerisinde Menteşe’de çıkan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. Tunceli Hozatlı’da bir yangın devam ediyor. Bugün itibariyle Mersin-Silifke, Antalya-Gazipaşa, Antalya-Kemer ve Muğla-Bodrum yangınlarını kontrol altına aldık” dedi.

Yangınlarla mücadelede 16 uçak, 9 İHA, 45 helikopter kullanılıyor

Yangınlarda kullanılan araçlarla ilgili bilgileri de paylaşan Bakan Pakdemirli, “Bu yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insanız helikopter, 708 arazöz, 120 iş makinası, 4 bin 800 personelle mücadelemiz hem havadan hem de karadan devam ediyor. Muğla özelinde vatandaşlarımızdan bazı serzenişler duyuyorum. ‘Uçak göremiyoruz. Helikopter göremiyoruz’. Muğla özelinde 4 uçak 1 İHA, 17 helikopter, 185 arazöz, 93 itfaiye, iş makinası, 414 araç, 55 ambulans, 1457 personelle çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Boşaltılan mahallelerle ilgili de konuşan Pakdemirli, “Bugün tedbiren 6 mahalle boşaltıldı. Yaşlı insanlar kolay kolay evini bırakmak istemiyor. ‘Bize bir şey olmaz evladım’ diyorlar ama buradan sizler vesilesiyle bu mesajı iletmek istiyorum. Canın dışında her şeyin yerine bir şey konulabilir. Bu kadar bağlı olmamamız gerekiyor. Zorla ikna ettik” ifadelerini kullandı.

8 vatandaş hayatını kaybetti

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında bin 200 personel, 289 araç ve iş makinesinin de bu çalışmalara katıldığını ifade eden Pakdemirli, Muğla’da hasar tespit çalışmalarının yüzde 75’inin bittiğini, yaraların sarılacağını söyledi. Pakdemirli, yangınlarda toplam 8 vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade etti.

Muğla Kavaklıdere yangını kontrol altında

Bakan Pakdemirli bu açıklamalarından sonra, sosyal medya hesabından “Muğla Kavaklıdere yangının kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” açıklaması yaptı.

Böylece 28 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında çıkan 125 orman yangınından halen devam edenlerin sayısı 7’ye kadar geriledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.