AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli: “Meteorolojik afetlerdeki artışlar devam edecek”

22 Haziran 2021, 16:50
Paylaş
Bakan Pakdemirli: “Meteorolojik afetlerdeki artışlar devam edecek”

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de meteorolojik afetlerin sayıları ve şiddetinin artış gösterdiğini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gelecekte de bu artışların devam edeceğini söyleyebiliriz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Iğdır’da Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün açılışında bir konuşma yaptı.

“Meteoroloji ve iklim, dünyanın gündeminde”

Tarım, gıda, su, orman ve hava gibi 5 önemli ve hayati alandan sorumlu bir Bakanlık olduklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her biri yaşamın vazgeçilmez birer unsuru. Özellikle meteoroloji ve iklim konusu, son dönemde sadece bizde değil, tüm dünyada gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Hızlı nüfus artışı, artan enerji kullanımı ve sanayileşmeyle birlikte, bu konuların önemi daha iyi anlaşılmaya başlandı. Nitekim sanayi devrimi sonrasında iklim değişikliği ve küresel ısınma her geçen yıl etkisini daha çok hissettirmeye başladı. Son 10 yıl ise tüm zamanların en sıcak dönemi oldu. Bu durum, afetleri ve daha önce hiç alışkın olmadığımız hava olaylarını da beraberinde getirdi. Dünyada, 1970-2019 yılları arasındaki doğal afetlerin yaklaşık yüzde 79’u, meteorolojik olaylarla doğrudan veya dolaylı olarak ilişkiliydi. Yine doğal afetler sonucunda can kayıplarının yüzde 56’sı ve ekonomik kayıpların da yüzde 75’i, meteorolojik afetlerden kaynaklandı.

Meteorolojik afetlerin sayısı ve şiddeti artıyor

Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de, meteorolojik afetlerin sayıları ve şiddeti artış göstermeye başladı. Ülkemizin iklim değişikliğinden olumsuz etkilenecek olan Akdeniz Havzası’nda yer alması nedeniyle, gelecekte de bu artışların devam edeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla her şeyden önce, meteorolojik karakterli doğal afetlere karşı azami ölçüde hazırlıklı olmalıyız.

Doğal afetler elbette Allah’ın takdiri. Ama afeti tahmin etmek de, Allah’ın insanoğluna bahşettiği bir lütuf. Bu nedenle; meteoroloji candır, hayat kurtarır, diyorum. Yani; her meteorolojik veri binlerce canı korur ve kurtarır. Bu sebeple, tüm vatandaşlarımızın ve sektörlerin meteorolojik verilere anlık ulaşması için birçok uygulamayı devreye aldık. Bugün cep telefonumuza meteoroloji mobil uygulamasını indirerek, tüm verilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Nasıl her sabah evden çıkarken, kapımızı kilitleyip evimizi koruyorsak, aynı şekilde her sabah cep telefonumuzdan meteoroloji uygulamasına bakarak da, günümüzün güvenliğini sağlamamız gerekiyor.

Tarım için meteorolojik verilerin önemi

Meteorolojik veri, başta insan hayatı olmak üzere; tarım, savunma ve diğer sektörler için de oldukça önemli. Bitkisel üretimde, tesis ve işletme planları yapılırken, öncelikle o bölgenin iklim özellikleri dikkate alınır. Bir bölgede yetiştirilecek bitki çeşidinin seçimi, toprak işleme, ekim, dikim, budama, çapalama, sulama, ilaçlama ve hasat işlemlerinde; meteorolojik veriler yönlendirici ilk faktördür. Hayvancılık alanında da, sıcaklık değerlerinin, hayvanlarda ölüm oranları, yem ve ilaç tüketim miktarları, canlı ağırlık, et-süt üretim ve verimi ile gebelik oranları üzerinde etkili olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla tarım ve hayvancılıktaki bütün planlamalarımızda, meteorolojik veriler sayesinde elde ettiğimiz referans bilgileri kullanıyoruz. Ayrıca taşkın koruma tesisi, baraj ve gölet inşa ederken de, meteorolojik verilerden yararlanıyoruz. Orman yangınlarına müdahale edecek ekiplerimizi konuşlandırırken, yıllık ve mevsimlik sıcaklık değerlerini, en önemli kriter olarak değerlendiriyoruz.”

Olumsuz hava olaylarından en çok etkilenen sektörün tarım sektörü olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Bu nedenle son 3 yılda, başta tarım sektörü olmak üzere meteorolojik veri ihtiyacı duyan tüm sektörlere hizmet etmesi amacıyla 126 milyon liralık daha yatırım yaptık. Çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almalarını sağlayarak tarım sektörünün ve ülke ekonomimizin uğrayabileceği zararları en aza indiriyoruz” diye konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.