Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli: “Gıda üretimindeki başarıyı kirletmeye çalışanlar var”

19 Temmuz 2020, 10:18
Paylaş
Bakan Pakdemirli: “Gıda üretimindeki başarıyı kirletmeye çalışanlar var”

Türkiye’nin altyapısıyla salgının üstesinden geldiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ama artık ne ilk ne de son. Bundan sonra bizi önümüzdeki birkaç 10 yılda bekleyenler bugünkünden daha kolay olmayacak. O yüzden gıda üretimi son derece önemli. İnanılmaz büyük bir başarı var. Bu başarı öyküsünü zaman zaman kirletmeye çalışanlar oluyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları” kapsamında Konya’daki tarım orman sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Desteklerin %75’i ilk 6 ayda çiftçilerin hesabına aktarıldı

Konuşmasında, çiftçilerin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süresince market raflarını boş bırakmadığını belirten Pakdemirli, “Türkiye'de çok ciddi bir başarı sağlandı. Türkiye'de henüz vaka yokken gıda ve lojistik hazırlıklarını yaptık. En büyük başarı, üretimi sağlayan tarımın efendilerinde. Tüm bakanlıklarımızla koordineli bir şekilde çalıştık. Çiftçi sahaya çıkabilmeli, üretim devam etmeli. Mümkün mertebe elimizde olan kaynakların hepsini çiftçimize aktaralım istedik. İlk 6 ayda 22 milyar lira olan tüm desteklerimizin yüzde 75'ini çiftçimizin hesaplarına aktardık" diye konuştu.

Çiftçinin vadesi gelen borçlarının ertelendiğini de vurgulayan Pakdemirli, hazine arazilerinin planlanmasıyla ilgili yeni çalışmalar yapıldığını, bunun Sonbaharda devreye alınacağını aktardı.

“Gıdadaki başarı öyküsünü kirletmeye çalışanlar oluyor”

Türkiye'nin, altyapısıyla salgının üstesinden geldiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama artık ne ilk ne de son. Bundan sonra bizi önümüzdeki birkaç 10 yılda bekleyenler bugünkünden daha kolay olmayacak. O yüzden gıda üretimi son derece önemli. İnanılmaz büyük bir başarı var. Bu başarı öyküsünü zaman zaman kirletmeye çalışanlar oluyor.

Geçenlerde bir muhalefet partisi milletvekillerimizden bir tanesi açıklama yapmış, 'Tarım bitti, çiftçi bitti' diye. Bir tane rakam yok. Geçmiş yılla bir tane karşılaştırma yok. Sadece bir felaket tablosu ama tabloyu doğru olarak gösteren bir tane rakam yok. Rakam verdiklerinde de maalesef rakamların hepsi çarpıtılmış.”

“Çiftçinin, üreticinin morali bozulmamalı”

Tarım konuşulurken çiftçinin, üreticinin moralinin bozulmaması gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çiftçiye desteğin artırıldığını kaydetti.

Bu başarıda, üretici dostu politikaların etkisinin olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Biz üreticimize güven verdik diye düşünüyorum. Çünkü güven vermesek üreticimiz ekmez ve dikmezdi. Üretici dostu politikalar ürettik." ifadesini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.