AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bakan Pakdemirli, devletin alım yapmadığı ayçiçeğine fiyat kesti!

Bakan Pakdemirli, devletin alım yapmadığı ayçiçeğine fiyat kesti!
9 Ağustos 2019, 09:48

Devletin TMO eliyle alım yaptığı ürünler arasında bulunmayan, tarım satış kooperatifleri birlikleri tarafından alınan ayçiçeğinde bir ilk yaşandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Pakdemirli’nin ayçiçeği alım fiyatına ilişkin açıklamalarına yer verildi.

Bakan, devletin almadığı ayçiçeğinde fiyat açıkladı!

Yağlık ayçiçeği, bitkisel yağ tüketiminde %75-80 seviyelerinde payı olan ve yüksek yağ oranı ile en önemli yağlı tohumlu bitki konumunda yer alıyor.

Bakanlık ile sektör temsilcilerinin bir süredir fiyat konusunda yürüttükleri çalışmaların nihayete erdiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yağlık ayçiçeği tohumunun alım fiyatını duyurdu.

Pakdemirli, dünyadaki yağlık ayçiçeği üretimi ile dış piyasalardaki gelişmeler ve iç piyasa dinamiklerinin değerlendirilmesi neticesinde, %40 yağ oranlı, %9 rutubetli ve %2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini açıkladı.

Üreticilerin açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlıkça verilen ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL daha kazanacaklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, "Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum" dedi.

Bakanın alım fiyatı açıkladığı yağlık ayçiçeği tohumunda devlet alım yapmıyor. Artık çoğunlukla sözleşmeli üretim modeliyle üretim yapan çiftçiden Trakyabirlik, Karadenizbirlik gibi tarım satış kooperatifleri tarafından alım yapılıyor.

Türkiye, ayçiçeği üretiminde dünyada 7. sırada

FAO 2017 verilerine göre Türkiye, ayçiçeği üretiminde dünya 7’nci sırada. Toplam ayçiçeği üretimi 2002 yılında 850 bin ton iken, 2018 yılında 1 milyon 949 bin ton olarak gerçekleşti. 2019 yılında ise ayçiçeği toplam rekoltesinin 2 milyon 137 bin ton, yağlık ayçiçeği rekoltesinin ise 1 milyon 980 bin ton olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.

2002 yılında 155 Kg/da olan verim de, 2018 yılında 277 Kg/da olarak geçekleşti.

Yağlı tohumlar, tarımın önemli ithalat kalemlerinden

Ayçiçeği üretimindeki artışa rağmen, özellikle yağlı ayçiçeği tohumu, tarım ürünleri ithalatında en büyük kalemlerden birisini oluşturuyor. Bitkisel yağ sanayinin ihtiyacının karşılanması amacıyla büyük bölümü yağlık ayçiçeği tohumu olmak üzere yıllara göre değişen tutarlarda 2-3 milyar dolar düzeyinde ithalat yapılıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından açılan tarife kontenjanları ile ithalat gerçekleştiriliyor.

Son dönemde Çin’den ithal edilen ayçekirdeği de kuruyemiş pazarına hakim oldu. Ayçiçeği üreticileri Çin çekirdeği yüzünden düşen fiyatlardan şikayetçi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.