AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bakan Pakdemirli, beklenen haberi verdi: Üreticinin satamadığı kurbanlıkları ESK alacak

Bakan Pakdemirli, beklenen haberi verdi: Üreticinin satamadığı kurbanlıkları ESK alacak
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin hayvanlarını ESK’nın alacağını söyledi.
22 Temmuz 2021, 11:30

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, elde kalan hayvanları ESK’nın alacağını söyledi.

Et ve Süt Kurumu (ESK) geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda, besicilerin bayramda satamadığı kurbanlıkları satın alacak.

Bakan Pakdemirli: “Üretici mağdur edilmeyecek”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarla ilgili yaptığı açıklamada, “Kurban Bayramı nedeniyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan kurbanlıklar,  geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız.” dedi.

esk-genel-mudurluk-gidahatti

Birinci kalite kurbanlıkların et kilogramı 42 TL’den alınacak

Bu kapsamda, üreticilerin en yakın ESK Kombinalarına başvurabileceklerini dile getiren Pakdemirli, “Et ve Süt Kurumumuz bu yıl birinci kalite büyükbaş kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite kesimlik kurbanlıkların et kilogramını 40 liradan satın alacak. Küçükbaş hayvanlarda ise birinci kalite toklu kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite koyunların et kilogramını 38 liradan satın alacak.” diye konuştu.

Alım fiyatları ile ilgili diğer detayların ESK tarafından duyurulacağını bildiren Bakan Pakdemirli, üreticilerin, kesime getirecekleri elde kalan kurbanlık hayvanları için Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerektiğini söyledi.

ESK, fiyatları açıkladı

Bakan Pakdemirli’nin açıklamasının ardından elde kalan kurbanlık hayvanların satın alınmasına ilişkin detaylar, ESK Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Kurban Bayramında üreticiler tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan ve üreticilerin elinde kalan hayvanların,  geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Kurum tarafından et kg üzerinden satın alınacağı belirtilen açıklamada, fiyatlara da yer verildi.

ESK’ya kesime götürülecek elde kalan kurbanlık hayvanların, Tarım  ve Orman İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.