Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli açıkladı: “İklim dostu gıda üretim modeli hayata geçirilecek”

11 Ocak 2022, 16:19
Paylaş
Bakan Pakdemirli açıkladı: “İklim dostu gıda üretim modeli hayata geçirilecek”

İklim değişikliğine karşı mücadelenin sözle değil, eylemle yapılması gerektiğine dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “21. yüzyılı, insanlık için yok oluş çağı değil, yeşil kalkınma çağı yapmalıyız” dedi. Tarımda iklim eylemlerini açıklayan Pakdemirli, “Çevre dostu uygulamalara 14 milyon avro hibe sağlayacağız, iklim dostu gıda üretim modeli hayata geçirilecek” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’da gerçekleştirilen İklim Değişikliği ve Tarım Çalıştayları’nın sonuç bildirgesi, Ankara’da düzenlenen toplantıda açıklandı.

“Çevre dostu uygulamalara 14 milyon avro hibe sağlayacağız”

Toplantıdaki konuşmasında Çalıştay sürecindeki çalışmalara değinen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsalda yağmur hasadı konusuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Kırsal Kalkınma Yatırımları Programımızda, kırsalda su hasadı için Geo-membran gölet yapımını, yüzde 50 hibe desteğine dahil ettik. Yağmur hasadı ile kırsaldaki çiftçimiz, büyük inşaat maliyetleri olmadan, hibe kapsamında yapılacak göletlerde depolayacakları suyu kullanarak, verimlerini dekara 5 kata kadar artırabilecekler.

Yine, ahır gübresinde sera gazı emisyonunu azaltmak ve hayvancılık işletmelerinde çevre dostu tarımsal uygulamaları yaygınlaştırmak için Karaman ve Konya illerimizde, yüzde 100 hibeli, 500 büyükbaş kapasiteli, 4 adet çiftlik tipi biyogaz tesisinin kurulmasını destekledik. Çevre dostu tarımsal makinelerin kullanımını artırmak için bu kapsamdaki küçük ölçekli makineleri, yüzde 50 hibeli kırsal kalkınma desteği kapsamına dahil ettik.

2021’de bakanlığımıza sunulan damla ve yağmurlama sulama projelerinin tamamına, yüzde 50 hibe desteği sağladık. 2021-2027 dönemi için IPARD-Çevre Tedbirine; yağmur hasadı, rüzgar perdesi, organik tarım, su ve rüzgar erozyonunu önleyen çevre dostu tarımsal uygulamaları dahil ettik. Bu uygulamalara toplam 14 milyon avro hibe sağlayacağız.”

“Avrupa’da ilk defa Gelir Koruma Sigortası’nı uyguluyoruz”

Ankara-Polatlı ilçesinde 500 dekarlık bir alanda Permakültür projesini başlattıklarını, bu modeli ülke genelinde yaygınlaştıracaklarını belirten Pakdemirli, Avrupa’da ilk defa Gelir Koruma Sigortası’nı uyguladıklarının altını çizdi. Pakdemirli, “Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda devlet prim desteğini bu yıl için yüzde 60’tan yüzde 70’e, eşik verim değerini ise yüzde 70‘den yüzde 80’e çıkardık. Ayrıca Avrupa'da ilk defa Gelir Koruma Sigortası’nı ülkemizde başlattık. Sadece üretimi değil, üreticinin gelirini de garanti altına alan bu sistemi bu yıl Konya’nın Cihanbeyli, Kadınhanı ve Karatay ilçelerinde buğday ürününde uygulayacağız. İnşallah 2023 yılından itibaren de tüm Türkiye’de yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

Çevre ve iklim dostu gıda üretim modeli hayata geçirilecek

Çalıştay çıktılarının toplandığı 27 maddelik Sonuç Bildirgesini açıklayan Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önümüzdeki dönem stratejilerini şöyle özetledi:

“Bakanlığımız öncülüğünde tarım sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Eylem Planı oluşturulacaktır. İklim dostu tarımsal destekleme modeli, ekosistem odaklı gıda üretim modeli hayata geçirilecektir. Tarım sektöründe sera gazı emisyon azaltım potansiyeli ve maliyetlerini 2023 yılına kadar tam olarak belirleyeceğiz. 2023-2027 dönemini kapsayan Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi Eylem Planımız, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle en kısa sürede yürürlüğe girecektir. Tarım ve mera alanları için kuraklık erken uyarı sistemleri kurulacaktır. Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Stratejisi’ni uygulamaya alınacaktır. Basınçlı modern sulama yöntemlerinin desteklenmesine ve yaygınlaştırılmasına devam edilecektir. Tarımsal sulamada suyun tasarruflu kullanımını çiftçimize anlatmak amacıyla geliştirdiğimiz ‘Uygulamalı Çiftçi Okulları Projesi’ni ülke geneline yaygınlaştırılacaktır. Kuraklığa ve soğuğa toleranslı yeni tohum çeşitleri geliştirerek, hastalıklara dayanıklı çeşitlerinin kullanım alanlarını yaygınlaştırılacaktır.”

Toplantıda, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün de konuşma yaptılar.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.