AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Özlü sanayi için hangi uyarıda bulundu?

27 Eylül 2016, 14:13
Paylaş
Bakan Özlü sanayi için hangi uyarıda bulundu?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin 4. Sanayi Devrimi'ni ıskalamaması için bir çalışma grubu oluşturduklarını, yakın zamanda bir de platform kuracaklarını bildirdi. Özlü, “Ülkenin, 4. Sanayi Devrimi'ni yakalayabilmesi için bazı önlemler alacağız, özel destekler sunacağız. Sanayi yenilenmezse, taş devrine döneriz” dedi.

Türkiye’nin 4. Sanayi Devrimi’ne yönelik çalışmaları konusunda yazılı bir açıklama ile değerlendirmelerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu kavramın, ilk defa 2011 yılında Almanya'da ortaya çıktığını, 4. Sanayi Devrimi'nin son dönemlerde Doğu'daki düşük üretim maliyetleri karşısında zorlanan Batılı sanayicilerin, bir nevi kendilerini koruma hamlesi olduğu söyledi.

faruk-ozlu-gidahatti“Batılı şirketler işlerini kaybetme noktasına geldi”

Çin, Tayvan ve Hindistan'da çok düşük üretim maliyetleriyle üretim yapan merkezlerin bulunduğunu ve Batılı şirketlerin bu ülkelerdeki merkezlerle rekabette zorlandığına işaret eden Özlü, bu nedenle Batılı şirketlerin, ellerindeki işi kaybetme noktasına geldiğini vurguladı. Özlü, "Batılı sanayiler ve sanayiciler, siber sistemlerle mevcut altyapıyı entegre edip, yani sıfır stokla çalışmayı daha çok genel değil de kişiselleştirilmiş üretim metodlarını kullanmayı arzu ediyorlar. Bu şekilde de üretim maliyetlerinde ciddi bir düşüş meydana gelecek." diye konuştu.

sanayi-calisan-gidahatti“Sanayi yenilenmezse, taş devrine döneriz”

Türkiye'nin 4. Sanayi Devrimi'ni ıskalamaması için bir çalışma grubu oluşturduklarını ve yakın zamanda bir de platform kuracaklarını açıklayan Özlü, bakanlık koordinatörlüğündeki bu platformda Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) gibi kuruluşların görev alacağını bildirdi.

Platform üyeleriyle bir protokol imzalayacaklarını belirten Özlü, “Türkiye'nin, 4. Sanayi Devrimi'ni yakalayabilmesi için bazı önlemler alacağız, bu konuda özel destekler sunacağız. Eğer Türk sanayisi kendini yenilemezse, önümüzdeki 10 yılda sanki taş devrinde kalmış gibi bir duruma döneriz. Bu nedenle, ülke olarak 4. Sanayi Devrimi'ni en başından takip ediyoruz. Platformu oluşturacağız ve gelecek ay bu konudaki gelişmeleri paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.