Gıda Hattı

Bakan Nebati’nin memleketinde Bakanlık himayeli zirve!

16 Haziran 2022, 11:36
Paylaş
Bakan Nebati’nin memleketinde Bakanlık himayeli zirve!

Şanlıurfa Viranşehirli Nureddin Nebati’nin başında olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı himayesinde, şehrin tarım, turizm, tekstil ve teknoloji alanındaki potansiyelini geliştirmeyi amaçlayan “Urfa 4.0 Zirvesi” gerçekleştirildi. Kamu ve özel sektörden isimlerin katıldığı zirvenin açılışında, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan da yer aldı.

Şanlıurfa’da “Tarihin Sıfır Noktasından Geleceğe” temasıyla düzenlen “Urfa 4.0 Zirvesi ve Çalıştayı”, Hazine ve Maliye Bakanlığı himayelerinde Şanlıurfa Valiliği ev sahipliğinde, Harran Üniversitesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Gastronomi Turizmi Derneği paydaşlığında gerçekleştirildi.

Urfa 4.0 Zirvesi

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Şanlıurfa’nın tarım, turizm, tekstil ve teknoloji alanındaki potansiyelini geliştirmeyi amaçlayan Zirve ve Çalıştay Programı’nda; nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi, tarımda verimliliğin önemi ve katma değerin sağlanması konuları üzerinde duruldu.

Zirve hakkında kısa bir bilgi veren Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü ve Urfa 4.0 Zirvesi Düzenleme Komitesi Başkanı Dr. Cebrail Taşkın, zirvenin Tarım, Tekstil, Turizm ve Teknoloji alanında çok sayıda ismi bir araya getirdiğini söyledi. Taşkın “İlk defa 4 ana alanda, yerli ve yabancı şirketlerimizin CEO’ları iş insanları, bilim insanları, STK başkanları, kamu genel müdürleri ve çok değerli iş adamları bizimle birlikteler. Yaklaşık 2 aydır çalışıyoruz. 4 ana alanda çalışma grupları oluşturduk. Gündüz kendi mesaimizi yaptık, gece Urfa için ne yapabiliriz diye çalıştık. Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yerelden değerli bilim adamları iş insanları tarımı, turizmi, tekstili ve teknolojiyi tartıştılar.” dedi.

“Şanlıurfa dijital tarım üssü haline gelebilir”

Zirvenin açılış konuşmalarını, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik yaptı.

Şanlıurfa için tarım, turizm, tekstil ve teknoloji alanında sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayacak fikir ve eylemlerin planlaması açısından Çalıştaya çok önem verdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Çelik, “Akıllı ve dijital teknolojiler, dünyanın küresel ekonomisinin geldiği son aşamalardır. GAP’ın başkenti olan Şanlıurfa 10 milyon dekardan fazla araziye sahiptir. Üniversitemizin öncülüğünde dijital ve akıllı tarım projeleriyle, bölge tarımında büyük başarı yakaladık. Üniversite olarak her zaman ilimizin kalkınması için rol model olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Üniversitemizin tarım, turizm, tekstil ve teknoloji alanında yapmış olduğu çalışmalar ile dünya arenasındaki yerimizi almak istiyoruz” diye konuştu.

“Urfa 4.0 ile geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de, şehrin tarım ve turizm potansiyeline dikkat çekti. Dünyada iklim değişikliğinin her geçen gün etkisini artırdığını belirten Beyazgül, insanlığın bunun için çözüm aradığını söyledi.

Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkı!

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan da, Urfa 4.0 Zirvesi’ni “Türkiye'nin gelecek vizyonuna katkı sağlayacak önemli bir organizasyon” olarak nitelendirdi, değişen ve gelişen dünyanın merkezinde artık teknolojinin yer aldığını ifade etti.

“Şanlıurfa için yol haritası olacak”

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan da kent olarak ileri teknolojiyi daha fazla kullanmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi. Kentin yapay zekâ ve akıllı tarım uygulamalarıyla üretimdeki bereketini artırmayı hedeflediklerini belirten Ayhan, “Dünya değişiyor ve gelişiyor. Yepyeni bir dünya düzeni içerisindeyiz. Buna ayak uydurmak bir tercih değil, bir zorunluluktur. Çağımızda oyun dışında kalmak gibi bir lükse asla sahip değiliz. Aksine en aktif oyuncu olarak yer almak zorundayız. Ülkemizin bu yeni sanayi devrimini ıskalama lükse yok” dedi.

Zirvede tarımdan tekstile, turizmden teknolojiye kadar ele alınan konuların yüksek katma değerli ürünler ile istihdama sağlayacağı artış ve katkıları üzerinde durulduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Tarım, tekstil, turizm ve teknoloji alanlarında çalışma rotamızı belirledik. Her zaman değişimden ve dönüşümden yana olacağız. Birlikte çalışıp birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.

Zirve oturumları

Firmaların fuaye alanında kurmuş oldukları stantlarda ürünlerini sergilediği zirve kapsamında eş zamanlı olarak 4 farklı salonda turizm, tekstil, tarım ve teknoloji konularında kamu, özel sektörden uzmanların ve akademisyenlerin katıldığı toplantılar yapıldı.

“Tarımda Verimliliğin Önemi ve Katma Değerin Sağlanması” konulu panelin moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk yaparken, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Uysal, Kırkyol Kırsal Kalkınma Kooperatifi’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Tanfer Dinler ile Trend Micro Siber Güvenlik Uzmanı Mert Ünsaldı konuşmacı olarak katıldı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muharrem Tuna’nın moderatörlüğünü yaptığı “Turizmde Marka Olmak” başlıklı panelde ise konuşmacı olarak Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, Troyd Başkanı Alican Aksu, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe konuşmacı olarak yer aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.