Gıda Hattı

Bakan Nebati: “Ayçiçek yağı üzerinden operasyon çekenlere biz de operasyon çekeceğiz”

7 Mart 2022, 16:02
Paylaş
Bakan Nebati: “Ayçiçek yağı üzerinden operasyon çekenlere biz de operasyon çekeceğiz”

Yağ kuyruğu varmış gibi gösterip, “yağ stoku bitmiştir” diyenlerin ülkeye ihanet etiklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Ayçiçek yağı üzerinden operasyon çekenlere biz de operasyon çekeceğiz. Türkiye’nin hiçbir şey yapmasa dahi Temmuz ayına kadar yetecek ayçiçek yağı var” dedi.

Halkbank Üreten Kadınlar Ödül Töreni’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ayçiçek yağında stokların tükendiği iddialarına yanıt verdik, “ihanet” suçlamasında bulundu.

“Dünyanın en önemli sorunu enflasyon”

2021 yılında ekonomideki gelişmelere değinen Nebati’nin açıklamaları şöyle:

“Geçtiğimiz dönemde tedarik zincirlerindeki sorunlar ile küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlar, enflasyonun dünya çapında yükselmesine neden olmuştur. Artık dünyanın en önemli sorunu, Türkiye başta olmak üzere tüm ülkeler açısından enflasyondur. Gelişmiş ülkelerde son 30-40 yılda görülmeyen enflasyon oranlarına ulaşıldı.

Bu yükselişin ülkemize de yansıması kaçınılmaz. Ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların da etkisiyle enflasyon oranlarımızda artışlar meydana geldi.

Son dönemde ise Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime bağlı olarak enerji ve diğer emtia fiyatlarındaki artış hızlanmıştır. Malum bugün Pazartesi günü itibariyle emtia fiyatlarında, gıda fiyatlarında, petrol fiyatlarında, enerji fiyatlarının her kaleminde çok ciddi artışlar söz konusu.

“Fiyat istikrarının sağlanması kritik”

Fiyat istikrarının sağlanması, sadece halkımızın refahının korunması açısından değil, sürdürülebilir büyümenin sağlanması açısından da kritik bir öneme sahiptir. Bu çerçevede fiyat istikrarının sağlanması birinci önceliklerimizden birisidir.

Enflasyonla mücadele sabırlı olmayı ve kararlı adımlar atmayı gerektirmektedir. Bu süreçle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla tam bir uyum ve istişare içinde çalıştığımızı belirtmek istiyorum. Bu bağlamda fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine ve sürdürülmesine yönelik kurduğumuz Fiyat İstikrar Komitesi’ni aktif bir şekilde kullanıyoruz.

KDV indirimleri

Gıda fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskıyı azaltmak ve halkımızın gıdaya erişimini kolaylaştırmak amacıyla, gıda ürünlerinde KDV’yi Şubat ayında yüzde 1’e indirdik. Gene enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle, meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektrikte KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik.

Ayrıca bu çerçevede tarımsal üretimi desteklemek için tarım desteklerini artırarak 29 milyar liraya çıkardık, gübre fiyatlarında indirim yaptık. Başta hububat ve yağlı tohumlar olmak üzere, gıda ve ham madde arz güvenliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla üretim aşamasından yurt içi satış ve ticaret dahil, tüm ticari aşamalarda gerekli tedbirlerin vatandaşlarımızın lehine uygulanması yönünde adımlar atıyoruz, atmaya devam ediyoruz.

“Yağ stoku bitti’ diyenler, bu ülkeye ihanet ediyorlar”

Ancak 20 Aralık öncesinde kur fiyatlarıyla ilgili manipülatif, spekülatif, hatta ihanete varan davranışları sergileyenlerin kim olduğunu biliyoruz ve gereğini yapıyoruz.

Şimdi dünyadaki gıda fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı olarak yalan, yanlış haberlerle, hiçbir şekilde karşılığı olmayan, örneğin dünkü Ayçiçek yağı ile ilgili kuyruklar ya da yokmuş gibi hareket etmeye sevk eden, “yağ stoku bitmiştir, gidip alın” diye yönlendirenler, bu ülkeye sadece ve sadece ihanet ediyorlar.

“Hiç kimsenin Türkiye’nin üzerine oyun oynamasına izin vermeyiz”

Bugün stoklarımızdaki Ayçiçek yağı hiçbir şey yapmasak, Temmuz ayına kadar sürecek nitelikte, sayıda Ayçiçek yağımız var. Ama birileri sizin aracılığınızla çok net olarak söylüyorum, bunu altında kalırsınız.

Türkiye bir savaş ülkesi değil, Türkiye bir tarım ülkesi. Böylesine bir ülkede sanki kuyruklar varmış gibi, yağ kuyruğu varmış gibi, sanal sonradan üretilmiş fotoğraflarla ya da bir indirim kampanyasındaki bir görüntüyü “Türkiye’de kuyruk var, yağ bitmiştir” gibi birtakım ihanete varan söylemlerle destekleyenlerle bir iletişimimiz olacak.

Net olarak söylüyorum. Hiç kimsenin Türkiye’nin üzerinde oyun oynamasına izin vermeyiz.

“Operasyon çekenlere biz de operasyon çekeceğiz”

Vatandaşlarımıza çok net olarak söylüyoruz. 20 Aralık öncesi nasıl ki sosyal medyadaki bazı mahfiller tarafından yönlendirilerek, döviz kurlarından zarar gören bireyseller ve vatandaşlarımız, şunu bilin; şu anda sizi yönlendirmeye gayret edenler, ülkenin çıkarına değil, ülkeye düşmanlık yapmaktalar.

Bir zor dönemden geçildiği ve Rusya-Ukrayna gerginliğinin bütün dünyayı etkilediği, petrol fiyatlarının son yılların en yüksek noktasına geldiği, bir gün içerisinde buğday fiyatlarının, her türlü emtia fiyatlarının, gıda fiyatlarının yükseldiği bir dönemde, ülkede sanki bir yokluk, yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere karşı, bizim de Hazine Maliye Bakanlığı olarak net bir şekilde operasyon çekeceğimizi de herkes bilsin. Böyle bir şey olamaz.

Zorluklar paylaşılarak, destek vererek, yan yana durarak çözülür. Zorlukları fırsat bilerek birilerine çelme takmak, ülkeye zarar vermekle geçiştirilmez. Ve son 20 yıldır bu ülkede hiç kimse ama hiç kimse, fiyat artışları karşısında, enflasyon karşısında, hayat pahalılığı karşısında ezdirilmedi. Bundan sonra da ezdirilmeyecek. Bu konuda her türlü adımı atmaya devam edeceğiz. Elbette ki bir zorluk yaşıyoruz ve bu zorluk bizden kaynaklanan bir zorluk değil küresel bir zorluk. Dünyanın her ülkesi, her ferdi bu zorluğu şu anda hissediyor, yaşıyor. Ama dünyanın hangi ülkesinde birileri kalkıp ihanet derecesine varacak şekilde piyasayla oynuyor diye sormak lazım. Vatandaşlarımızı bu konuda hassasiyete davet ediyorum.

“Birlikten Berekete Projesi”

Tüketicinin uygun fiyatlı ürünlere ulaşmasını desteklemek için ürün bazında özellikle fiyat kısıtlaması yapılabilen ürünlerin geçmiş dönem fiyatlarının da takip edilebildiği ve satıcı firmaların değerlendirmelerinin de incelenebileceği “Birlikten Berekete” isimli projeyi hayata geçireceğiz.

Biz şuna inanıyoruz, hele hele zor günlerde; birlikten kesinlikle bereket doğar. Bir biz olacağız, hiç merak etmeyin, birlikte olacağız, bu ülkenin kadını erkeği hep birlikte hareket edeceğiz. Omuz omuza yürüyeceğiz, birbirimize çelme takmayacağız. Biz çelmeci değiliz. Biz dostu dost biliriz, yaren oluruz. Yeter ki bu ülke için çalışalım, bu ülke için alın terimizi dökelim. Ne mutlu bize ki bu ülkeye alın teri döküyoruz.

Enflasyonla Mücadele Timi

Enflasyonla Mücadele Timimiz hareket halinde. Kimsenin oyun oynamasına izin vermeyiz. Bunu gittiğimiz yerler çok iyi biliyor, izin vermeyiz.

Elbette ki küresel arzdan kaynaklanan bir problem var. Elbette ki sorunlar var ama bu sorunlardan çıkar elde edenlere karşı da timimiz hareket halinde.

Hesabı, kitabı olanlara söyleyeyim. Yanlış hesaba, kitaba girmeyin. Bu ülkedeki her insan aklı başındadır. İşini, ne yapacağını çok iyi bilir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.