AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Muş, Venezuela’dan peynir ithalatı haberlerine noktayı koydu!

25 Mayıs 2021, 12:51
Paylaş
Bakan Muş, Venezuela’dan peynir ithalatı haberlerine noktayı koydu!

Venezuela’dan peynir ithal edildiği iddialarına sosyal medya hesabından yanıt veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “2020 yılında Venezuela'dan Türkiye’ye 1 gram dahi peynir ithal edilmemiştir” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin Venezuela’dan peynir ithal ettiği yönündeki iddialara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yanıt verdi.

“Venezuela’dan 1 gram peynir ithal edilmedi”

Türkiye’nin 2020 yılında Venezuela’dan peynir ithal etmediğini, 2021’den itibaren ise herhangi bir peynir ithalatının olmadığı belirten Muş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Venezuela'dan peynir ithalatına dair basında yer alan bazı sorular var. Kamuoyunu kısa ve net şekilde bilgilendirelim; 2020 yılında Venezuela’dan Türkiye'ye 1 gram dahi peynir ithal edilmemiştir. 2021 yılında ise; bugüne kadar gerçekleşmiş peynir ithalatı bulunmamaktadır.”

Sedat Peker’in iddiası ile kamuoyu gündemine geldi

Yurt dışında bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da aralarında olduğu birçok ismi hedef aldığı videolarında, eski Başbakan ve AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın, uyuşturucu trafiğinin Kolombiya’dan Venezuela’ya kayması kapsamında bu ülkeye gittiğini iddia etmişti.

Binali Yıldırım, oğlunun Venezuela’ya o dönemde Covid-19’a karşı maske ve test kiti yardımı kapsamında gittiğini söylese de; söz konusu iddia, 2020 yılında Venezuela’dan bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasını da bir kez daha gündeme getirdi.

21 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, Venezuela’dan sıfır gümrük vergisiyle; 500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton da diğer peynir çeşitleri için tarife kontenjanı açılmıştı.

Venezuela’dan peynir ithalatı Meclis gündeminde

Kamuoyunda tartışılan Venezuela’dan sıfır gümrükle peynir ithalatı, iki ayrı soru önergesiyle Meclis gündemine de taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, son günlerde kamuoyu gündemine oturan Venezuela ve Türkiye arasındaki peynir ticaretini, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a sordu.

Venezuela’dan, yani kuş uçuşu 10 bin 563 kilometre uzaktan, deniz yoluyla ise haftalarca süren mesafeden, soğuk zincir şartlarında getirilmesi gereken süt ürünlerinin ithal edilmesinin, ticari maliyeti açısından da kamuoyu tarafından tartışılmakta olduğunun altını çizen Hakverdi, şunları kaydetti:

Peynir kalıpları içinde kokain operasyonu

“Venezuela’da 2020 Ekim ayında yapılan operasyon neticesinde peynir kalıpları içerisine yerleştirilmiş 119 kilo kokain ele geçirildiği Venezuela basınına yansımıştır. Son günlerde bu ülke ile Türkiye arasında kokain ticareti yapıldığı iddiası sosyal medya üzerinden kamuoyu gündemine taşınmış ve infial etkisi yaratmıştır. Bu konuda kamuoyunda oluşan şüpheleri gidermek, varsa bir suç, failleri ile birlikte ortaya çıkartılarak hukuki süreci işletmek ilgili kurumların vicdani ve yasal sorumluluğu altındadır.”

CHP’li Hakverdi, Bakan Muş’a şu soruları yöneltti:

-Türkiye, son 5 yılda Venezuela dışında hangi ülkelerden, hangi miktarda süt ürünleri ithal etmiştir? Benzer ürünleri ithal ettiğimiz diğer ülkelerle de aramızda vergi muafiyeti sağlanan bir anlaşma var mıdır?

Venezuela ile süt ürünleri ithalatı yapan firmalar hangileridir? Kamuoyunun gündemine gelen haberler sonrası Venezuela ile ticaret yapan firmalar bakanlığınız tarafından mercek altına alınmış mıdır?  Bu konuda daha önce ve şu an İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ile birlikte koordineli yürüttüğünüz bir soruşturma var mıdır?

Gümrük Anlaşması yapıldıktan sonra Venezuela ile ticari faaliyeti artan firmalar hangileridir? Bu firmaların yönetim kurullarında kamuoyu tarafından tanınan aktif ya da emekli siyasetçi, bürokrat ya da akrabaları bulunmakta mıdır?"

“Gümrük vergisi neden sıfıra indirildi?”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu da, Türkiye'de yüzlerce çeşit peynir üretilmesine rağmen nakliyesi sırasında soğuk zincirinin bozulması ihtimali bulunduğunu ve kuş uçuşu 10 bin 500 kilometre ötedeki Venezuela'dan sıfır gümrük vergisiyle peynir ithaline imkan verilmesinin “soru işaretleri doğurduğunu” bildirdi.

“Gümrük vergisi neden sıfıra indirildi?” diye soran Yeneroğlu, Ticaret Bakanlığına, Venezuela’dan kaç ton peynirin, hangi gümrük kapılarından geldiğini ve ithalatı hangi şirketlerin yaptığını sordu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.