Gıda Hattı

Bakan Koca’dan genç hasta vakaları için dikkat çeken uyarı!

28 Eylül 2021, 13:44
Paylaş
Bakan Koca’dan genç hasta vakaları için dikkat çeken uyarı!

Covid-19 aktif vakalarının 4’te 1’inin 0-17 yaş grubunda olduğuna vurgu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Daha önce bu yüzde 10-11 oranındaydı. Ama bu artış hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı, yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Tedirgin olunacak bir durum yok” dedi. Koca, üniversiteler de dahil okulların ikili, hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatifler denenerek açık kalmasını düşündüklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

“0-17 yaş arasındaki vaka sayısı 1 kat daha arttı”

Okulların 3 hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arasındaki vaka sayısının 1 kat daha arttığını açıklayan Koca, “Yani ortalama aktif vakamız 400 bin civarında, 400 bin diyelim. 4’te biri 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25’i. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı. Ama bu vaka sayılarındaki artış hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı, yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Tedirgin olunacak bir durum yok. Bu vaka artışı hastane yükünün artışına sebep olmuyor veya yoğun bakım ve entübe sayılarını değiştirmedi. Yakın takip ediyoruz.

“Okullar ikili, hafta sonu eğitim dahil bütün alternatifler denenerek açık kalacak”

Bu 3 haftalık sonuç. Önümüzdeki dönemde bir değişiklik olursa zaten söylemiş olacağız. Bu anlamda tedirgin olunabilecek bir durumun olmadığını, okulları bu yıl her halükarda açık tutacağımızı söylemiştim. En son kapanan değil, asla kapanmayan. En fazla biz Bilim Kurulu olarak Sağlık Bakanlığı olarak ikili, hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenerek açık kalmasını, sadece Milli Eğitim değil üniversiteler için de bunu düşünüyoruz.”

"Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz"

AVM’lerin de okulların da kapanmayacağını belirten Koca, “Elimizde bir güç var. O da aşı. Elimizde yeterince aşımız var. Yerli aşımız da önümüzdeki aylarda devreye girmiş olur. Dolayısıyla bizim aşı gibi bir gücümüz olduğunda toplumsal bağışıklığın elde edilmesi temel hedefimiz. Bunun için AVM’lerin kapanması ya da yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemde kişisel tedbirlerin devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda hedeflediğimiz bir dönem olarak görüyoruz. Yeni dönemde kısıtlamaları gündemimize almak istemiyoruz. Okullar ve yükseköğrenim de dahil olmak üzere asla kapanmayacak olan kurumlar olacak” açıklamasında bulundu.

Yerli aşı onay alınca, herkese tercih hakkı sunulacak

Yerli aşının onayının, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) mı çıkacağı sorusuna Bakan Koca, “Acil kullanım onayını verecek olan zaten TİTCK. 14 günlük süreç, aşılar geldikten sonra yapılan tetkikler sonucu acil kullanım onayıydı. Burada üretilen bir aşının acil kullanım onayından bahsediyoruz” diye konuştu.

TÜRKOVAC’ın devreye alınmasıyla önceliğin yerli aşıya verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine de Koca, “Herkese tercih hakkı sunacağız. Vatandaşımıza birçok ülkede olmayan hem MRNA aşısı hem de geleneksel yöntemle yapılan inaktif aşı seçeneğini sunacağız. Yurt dışından gelen bu aşının yanında yerli aşımızın devreye girmesiyle bir alternatif daha sunmuş olacağız. Seçenekleri arttıracağız. Kim hangi aşıyı tercih ederse onu kullanacak” dedi.

TURKOVAC ile Sinovac’ın karşılaştırılmasından çıkan sonucun değerlendirme aşamasında olduğunu bildiren Koca, "O çalışma bitti. Sonuçları değerlendiriyoruz. İkisinin kıyaslaması şeklinde Rapel doz şeklinde çalışma bitti, sonuçları değerlendiriliyor. Erkenden benim bilim insanları adına konuşmam doğru değil” diye konuştu.

"Öğretmen vakalarımızın aktif vakalar içinde oranı yüzde 3’lerde"

Öğretmenlerin her geçen gün aşılanma oranlarının yükseldiğini açıklayan Koca, “Yüzde 92 en az 1 doz, yüzde 82 iki doz aşısı tamamlanmış duruma gelindi. Orada aşılanma oranı da giderek arttı. Öğretmenlerin vakalarımız aktif vakalar içinde oranı yüzde 3’lerde. 400 bin olduğunu düşünün 12 bin gibi” dedi.

Gebelere aşının zarar verdiği yönündeki haberlerin doğruları yansıtmadığını belirten Koca, “Her kulağınıza gelene inanmayın. Bununla ilgili bize ulaşan bir bilgi yok. Aşı ile direkt vefat eden bir hastamızı bilmiyoruz. Aşının hiçbir komplikasyonu yok demiyorum ama aşı ilgili doğrudan vefat eden bir hastamız olmadı” ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.