Gıda Hattı

Bakan Koca’dan “bulaşma alanlarında riske özel tedbir” mesajı!

18 Ocak 2022, 23:59
Paylaş
Bakan Koca’dan “bulaşma alanlarında riske özel tedbir” mesajı!

Günlük vaka sayılarının yarısının halen İstanbul kaynaklığı olduğunu, son bir haftadaki vakalarda yoğunluğun 20-34 yaş aralığında görüldüğünü bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan tedbirler ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin pilot çalışmalar ile planlı taramalarla ölçüleceğini, hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, online olarak toplanan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun aldığı kararları yazılı bir açıklama ile duyurdu.

“Günlük vaka sayılarının yarısı İstanbul kaynaklı”

Bilim Kurulunun Omicron varyantına bağlı olarak vaka sayılarındaki artışları değerlendirdiğini, vakaların yaş dağılımı ve iller bazında seyrinin incelendiğini vurgulayan Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Günlük vaka sayılarının halen yarısı İstanbul kaynaklıdır. Ülkemizde son bir haftada görülen vakaların %13’ü 12-19 yaş aralığında, %34’ü 20-34 yaş aralığında, %29’u 35-49 yaş aralığında, %16’sı 50-64 yaş aralığında ve %8’i 65 yaş üzerindedir. Aktif vakaların %1,45’i hastaneye yatmış, binde 3’ü yoğun bakıma girmiş ve onbinde 1’i entübe edilmiştir. Ancak 65 yaş üzeri aktif vakaların ise %10,11’i hastaneye yatmış, %3,11’i yoğun bakıma girmiş ve %0,99’u entübe edilmiştir. Salgının başından bu yana halen en riskli grubumuz 65 yaş üzeri büyüklerimizdir.

Bilim kurulumuz, aşı programının etkin şekilde sürdürülmesi ve teşvik edici tedbirlerin alınmasını şiddetle önermektedir. Küresel salgının ulaştığı nokta ve hastalığın yayılma hızı dikkate alındığında maske kullanımı, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemi daha çok artmıştır. Hastalığa teşhis konması için altın standart olan PCR testlerinin ulaşım kolaylığının sürdürülebilir şekilde devam etmesi önerilmektedir.

Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda alınan kararlar

Bilim Kurulumuzun görüşleri de dikkate alınarak Bakanlığımız aşağıda maddeler halinde alınan tedbir ve prensip kararları alınmıştır.

  1. Aşı olmuş vatandaşlarımızın karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edilecektir.
  2. Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisinin önceki varyantlar ile kıyaslandığında önemli ölçüde daha az gerçekleştiği güncel verilerle de teyit edilmiştir. Ancak vaka sayılarının artışının çok yüksek olması durumunda oran düşük olsa da sınırsız olmayan sağlık kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumlu her vatandaşımız tedbirlere uyarak üzerine düşeni yapmalıdır.

Planlı taramalar yapılacak, risk varsa özel tedbirler alınacak

  1. Alınan tedbirlerin ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin ölçülmesine yönelik pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir.
  2. Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin Omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.
  3. Vakalar, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde 65 yaş üzeri büyüklerimizin risk altında olduğunu göstermektedir. 65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.
  4. Omicron varyantının yayılma hızının yüksekliği dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske en pratik ve etkili korunma yöntemidir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.