Gıda Hattı

Bakan Koca duyurdu: Yeni tedaviler de devreye alınacak

24 Kasım 2021, 23:14
Paylaş
Bakan Koca duyurdu: Yeni tedaviler de devreye alınacak
Bakan Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Salgın kontrolünde artık yeni tedavilerin de devreye alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başkanlığında yapılan toplantının gündeminde vaka sayılarındaki artış ve TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmaları vardı.

7 madde ile toplantıda alınan kararlar duyuruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrasında 7 maddelik bir yazılı açıklama yayınladı. "Salgın kontrolünde artık yeni tedaviler de devreye alınacak" denilen açıklamada sağlık çalışanlarının isteğe bağlı olarak bir hatırlatma dozu aşısı daha olabileceği belirtili.

Bakan Koca'nın açıklamaları:

Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Söz konusu ilaç ile ilgili öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca kendi verilerimizde salgına yakalananlarda hafif ve orta vakalarda semptom süresini kısalttığı görülmüştür.

Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinden etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verilebilecektir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.