AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Koca açıkladı: Mu varyantı Türkiye’de

7 Eylül 2021, 13:22
Paylaş
Bakan Koca açıkladı: Mu varyantı Türkiye’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk olarak Kolombiya’da görülen Mu varyantından iki vaka tespit edildiğini bildirdi. Koca, “Ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde ve yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu. Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz” dedi.

Kolombiya’da ortaya çıkan ve şu ana kadar 40 ülkede görülen Covid-19’un Mu varyantı, Türkiye’ye de ulaştı.

PCR testinin ücretli olması düşünülmüyor

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme yönelik soruları da yanıtladı.

Koca, "Genel olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve en az 1 doz aşı olma oranı da giderek yükseldi. 50 milyonu herhalde bugün en az bir doz olanlar ulaşmış olacak” dedi.

"İlerleyen zamanlarda aşının teşvik edebilmesi için PCR testinin ücretli olması gibi bir durum olur mu?" sorusu üzerine ise Koca, "Öyle bir seçeneği düşünmüyoruz. Yani PCR'ın şu an uygulandığı şekliyle devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Hastanelerde PCR testi konusunda yeterli kapasitenin olduğunu vurgulayan Koca, dolayısıyla yoğunluk anlamında ciddi bir sorun olacağını düşünmediğini kaydetti. Koca, PCR testlerinin yapılan toplam testlere ilave edileceğini söyledi.

“Mu varyantı tespit ettiğimiz 2 vaka var”

Mu isminde yeni bir varyanttan bahsedildiği hatırlatılarak bununla ilgili yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine ise Sağlık Bakanı Koca, şu yanıtı verdi:

“Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı Mu ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde ve yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu. Giderek aşılama oranının da artışıyla, biz şu an toplamda aşılanma 62 milyondan 40 milyona doğru gitmiş oldu, iki doz aşının yapıldığı. Dolayısıyla bu sayının artışıyla giderek vakaların aşağı doğru düşeceğini düşünüyorum. Ama bizim toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar tedbirleri, maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor.”

Bağışıklık oranına ilişkin değerlendirmede bulunan Koca, "18 yaşın üzerinde en az bir doz olan yüzde 80'lerde olduğunu biliyoruz, yüzde 62'lerde de 2 doz şeklinde. Dolayısıyla biz yüzde 80-85'lere doğru bir oranın olmasını bekliyoruz 18 yaş üstü için” açıklamasında bulundu.

Toplumsal bağışıklığın yüzde 85'te olacağını düşündüklerini belirten Koca, yılın ilk aylarında yapılan aşıların etkisini yitirdiğine ilişkin değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:

Delta Plus nedir

Aşılar etkisini yitirdi mi?

"Biz inaktif aşılarla ilgili 3'üncü dozu önerdik, 3'üncü aydan sonra düştüğünü görünce bu önerimizi yapmış olduk. Devamında 6 ay sonra zaten rapel dozlar olacak, hatırlatma dozu ama MRNA aşısı için bunun şu an 3,5 4 aylık sonuçların çok belirgin düşüş içinde olmadığını, önümüzdeki aylar takiple ne zaman bir hatırlatma dozunun gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız. İsrail ve benzeri ülkelerde gördüğümüz şekliyle 8 ay sonra bu hatırlatma dozunun yapıldığını, ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Muhtemel bizde de aynı şekilde olur ama şu an gerekmiyor."

Bakan Koca, aşısız olan kişilerin restoranlarda farklı yerlere alınmasının şu an gündemdeki bir konu olmadığını söyledi. Aşı tedarikiyle ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını belirten Koca, şu an en az 30 milyona yakın aşının bulunduğunu ve aşıların gelmeye devam ettiğini bildirdi.

"Yerli aşıda seri üretime en geç 1,5-2 ay içinde geçmek istiyoruz"

Turkovac aşısına ilişkin konuşan Koca, "Yerli aşıyı şimdilik söylemeyeyim. Sürpriz diye söyleyemiyoruz, Cumhurbaşkanımız söyler. Biz seri üretime önümüzdeki 1,5-2 ay içinde en geç geçmek istiyoruz ve o hazırlıkları yapıyoruz.” dedi.

Yerli aşının etkinlik oranıyla ilgili verilerin sorulması üzerine Koca, "Biz rapel doz uygulamasını gönüllü grupta yapıyoruz. Dolayısıyla rapel doz uygulamasının sonuçları zannediyorum 3-4 hafta içerisinde çıkmış olur, onları zaten söylemiş oluruz. Sinovac'la birlikte kıyaslamalı yapılıyor, o kıyası da görmüş olacağız” diye konuştu.

“Okulları kapatmak istemiyoruz”

Okulların salgın dolayısıyla tekrar kapatılma ihtimaline yönelik açıklamada bulunan Koca, şunları söyledi:

"Biz okulları kapatmak istemiyoruz, çünkü 'artık elimizde aşımız var' diyoruz. O nedenle vatandaşımızın aşı oldukça, oranlar yükseldikçe, toplumsal bağışıklık oluştukça bunun yeterli olacağına inanıyoruz. Onun için oranların giderek artması gerekiyor. Şu an dünyada en çok aşının yapıldığı 8'inci ülkeyiz. Avrupa'da, Almanya'dan sonra ikinci ülkeyiz. Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte tedbirleri ortaya koyduk. Bu tedbirlerin hangi durumda, hangi pozisyonda, ne yapılması gerektiği belli. Yani sınıf öğrencileri, öğretmende görülünce nasıl olur, öğrencide görülünce nasıl olmalı, bütün öğrenciler ne zaman tatil edilmeli, okul değil sınıf en fazla olabilir. Biz en fazla sınıfın tatil edilebileceğini, 14 günlük zaman diliminde onun dışında bir kapatmayı düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz.”

Geçici koruma altındaki kişiler ve göçmenlerin de aşılandığını belirten Koca, "Kaydı olmayanların sayısı çok az. Toplamda bakıldığında öyle yüksek oranlı değil. Yani Suriyeli mesela 3,5-4 milyon kayıtlı olan kişi var, hepsine ulaşıyoruz. Toplam kayıtlı olan Afganlı sayısı 290 bin, bunun 150-160'ı kayıtlı gerisi kayıtsız olan. Biz o kayıtlı olanlara zaten yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.