AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Koca, 4. Doz aşı uygulamasına açıklık getirdi

16 Ağustos 2021, 13:42
Paylaş
Bakan Koca, 4. Doz aşı uygulamasına açıklık getirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sadece belirli aşı türlerini kabul eden ülkelere gidecekler için 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişilere özel bir düzenleme yapıldığını bildirdi.

2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum olmadığını bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türlerinin kabul edildiğine dikkat çekerek, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır” dedi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Covid-19 aşısının doz sayısı ve uygulandığı yaş grupları konusunda yeni kararlar aldı.

Sağlık çalışanları ve öncelikli gruplara 4. Doz aşı hakkı verilirken, 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Covid-19 aşı hakkı tanımlandı.

4. doz aşılama neden?

Bakanlığın 4. Doz aşılama için randevu alınabileceğini duyurmasının gerekçesi merak edilirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından konuya açıklık getirdi. Koca, şu açıklamayı yaptı:

“Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur.

Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir. İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.