Gıda Hattı

Bakan Fakıbaba’dan tarıma dayalı sanayi açıklaması

6 Temmuz 2018, 13:00
Paylaş
Bakan Fakıbaba’dan tarıma dayalı sanayi açıklaması

Bakan Fakıbaba, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelesi (TDİOSB) sayısının artırılması ve ülke geneline yaygınlaştırılması amacıyla çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, “Yeni yatırımcılara da üretim yerleri sağlanmasıyla beraber hayvan varlığımızın TDİOSB’ler eliyle daha da artırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin kurulmasıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Tarımda üretmek kadar üretilen ürünlerin işlenmesi, katma değerinin artırılması, pazarlanması ve istihdama katkı sağlanmasının da bir o kadar önemli olduğuna vurgu yapan Fakıbaba, bu amaçla, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerini önemsediklerinin altına çizdi.

solar-panel-yesil-ekonomi-gidahatti

Bu bölgelerin, biyogaz ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının da etkin olarak kullanıldığı ve tarım sanayi entegrasyonunun sağlandığı kendine yeten ve üreten bölge olma özelliğini taşıdığını belirten Fakıbaba, “Altyapısı sağlanmış bu bölgelerde faaliyet gösterip yeni teknolojileri uygulayabilen ekonomik büyüklükteki işletmelerle, sürdürülebilir, güvenilir ve katma değeri yüksek üretim sağlanabiliyor.

Bu ortamda gerçekleştirilen üretim, maliyetleri düşürmekte, markalaşmayı sağlamakta, böylelikle üretici, yetiştirici gelirlerinde bir artış yaşanmaktadır. Özellikle hayvancılığımızın geliştirilmesi açısından bu tür sanayi bölgelerinin önemi çok büyük. Yerleşim alanlarında faaliyet gösteren ve insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen hayvancılık işletmelerimiz, bu sanayi bölgelerine taşınmaktadır. Bunun yanı sıra yeni yatırımcılara da üretim yerleri sağlanmasıyla beraber hayvan varlığımızın TDİOSB’ler eliyle daha da artırılmasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“6 adet TDİOSB faaliyette”

Bakan Fakıbaba, şu an itibariyle bu kapsamda faaliyet gösteren 6 adet TDİOSB bulunduğunu söyledi. Bunlar şu şekildedir:

  • 7 bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli Amasya-Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB,
  • 15 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Diyarbakır Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB,
  • 18 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Ankara-Çubuk Hayvancılık İhtisas OSB,
  • 26 bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli Gaziantep-Oğuzeli Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB,
  • 15 bin 350 büyükbaş hayvan kapasiteli Eskişehir-Beylikova Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB,
  • Deri ürünlerinin işlendiği Elazığ Hayvan Ürünleri TDİOSB

“8 adet TDİOSB’nin çalışmaları devam ediyor”

Kuruluş çalışmaları devam eden projelerin en büyüğü olan 106 bin 400 büyükbaş hayvan kapasiteli Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’nin alt yapı yapım işlerinin yüzde 95’in üzerinde tamamlandığını aktaran Fakıbaba, “Altyapı geçici kabulü 2018 yılı içerisinde yapılacak. 11 bin 250 büyükbaş hayvan kapasiteli Kars Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’nin altyapı işlemleri devam ediyor. 11 bin 400 büyükbaş hayvan kapasiteli Hatay-Altınözü-Enek Tarıma Dayalı İhtisas Süt OSB’de çalışmalarımız devam ediyor. Diyarbakır’daki TDİOSB’de ise ESK tarafından kombina ve biyogaz tesisi kurulması amacıyla yürütülen proje çalışmaları sürdürülüyor. Besi işletmelerinin 51 adedi tamamlanmış olup 8 bin civarında besi hayvanı bulunuyor” dedi.

Denizli-Sarayköy ile Ağrı-Diyadin’deki Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’lerinin de çalışmalarının devam ettiğini aktaran Bakan Fakıbaba, “Bu iki yatırım tamamlandığında; Türkiye’nin jeotermal kaynakla ısıtılan ilk Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri olacaklar. Sarayköy’deki TDİOSB’nin altyapı işlemlerinin yüzde 80’i tamamlanmış olup 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Tamamlandıktan sonra Sarayköy’de 13 adet, Diyadin’deki TDİOSB’de ise 33 adet sera işletmesi faaliyet gösterecek.

bati-osb-bursa-gidahatti

Tamamlandığında yine ülkemizde ilk örneğini teşkil edecek olan Yalova Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik OSB’de 49 adet sera işletmesi yer alacak. Buralarda kesme çiçek ve saksılı süs bitkileri üretimi yapılacak. 2017 yılında yatırım programına aldığımız Samsun-Bafra Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’de ise tamamlandığında 53 adet sera işletmesi faaliyet gösterecek” ifadelerini kaydetti.

Fakıbaba, Bakanlık olarak alt yapı çalışmaları devam eden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerini bir an önce tamamlayarak sektörün hizmetine sunma gayreti içerisinde bulunduklarının altını çizdi.

Bakan Fakıbaba yeni projeleri anlattı

Yeni onaylanan projelere dair bilgi veren Fakıbaba, “Zonguldak Çaycuma Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’nin fizibilite çalışmaları devam ediyor. 2018 yılı yatırım programına alınması ile birlikte altyapı çalışmaları tamamlanarak üreticilerimize tahsis edilecek. Bu proje ile Zonguldak ilinin taşkömürüne bağımlı sektörel yapısının değiştirilmesi ve il geneline yayılmasını hedefliyoruz.

Yine 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Malatya Yazıhan Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’nin kuruluşunu onayladık. Fizibilite çalışmalarının tamamlanması ile birlikte 2018 yılı yatırım programına alacağız. İlçedeki ve civar yerleşim yerlerindeki hayvancılık işletmelerini Besi Bölgesine taşıyacağız, ayrıca hayvancılığa yatırım yapmak isteyen üreticilerimize yatırım yeri tahsis edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“Çalışmalara devam edilecek”

Ön incelemesi ve etüt çalışması biten projelerin peyderpey Bakanlığa geldiğini ifade eden Fakıbaba, Bunların da onay görenlerinin çalışmalarına başlanacağını, önümüzdeki dönemde bu bölgelerin sayılarını artırarak tarım-sanayi entegrasyonunu geliştirmeye ve istihdama katkı sunmaya devam edeceklerini vurguladı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.