Gıda Hattı

Bakan Eker:"Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi kurduk"

15 Ocak 2007, 00:00
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ihracatta yakalanan büyük başarının tarım sektörüne de yansıdığını belirterek, "Tarım sektörünün 2006 yılı ihracat miktarı 9 milyar 775 milyon dolar olarak gerçekleşti" dedi.

Mehdi Eker, yatırım yapmak isteyen girişimcilere hizmet etmesi amacıyla 'Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi' kurduklarını ve birkaç hafta içinde 35 yatırımcının başvurduğunu bildirdi.

Eker, Türkiye Genç İşadamları Derneği(TÜGİAD) tarafından düzenlenen 6. Bilimsel Eser Yarışması'nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, küresel dünyaya entegre olma yolunda büyük adımlar atan dinamik işadamları sayesinde ihracatın her yıl yeni rekorlar kırarak ilerlediğini ifade etti. İhracatta 2007 yılı hedefinin 100 milyar dolar olarak açıklandığını belirten Bakan Eker, ihracatta yakalanan büyük başarının tarım sektörüne de yansıdığını belirterek, "Tarım sektörünün 2006 yılı ihracat miktarı 9 milyar 775 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2002 yılında 4 milyar 50 milyon dolardan devralmıştık" diye konuştu.

Türkiye'nin hep jeopolitik konumundan bahsedildiğine dikkat çeken Eker, bu özelliğinin yanında Türkiye'nin agro ekonomik açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Eker, "Türkiye’de, üzerinde bulunduğumuz toprağın özellikleri ve iklim nedeniyle dünya pazarına konu olan 140 tane tarımsal ürün üretiliyor. Bu çok önemli bir skaladır ve önemli bir avantajdır" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE POTANSİYELİNİ GİDEREK DAHA İYİ KULLANIYOR'

Türkiye'nin potansiyelini giderek daha iyi kullandığına değinen Mehdi Eker, son yıllarda hükümetin tarım politikalarının da başarıyı getirdiğini anlattı. Yapılmamış, düzenlenmemiş mevzuatları bu dönemde yaptıklarını ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin 2006'ya kadar Tarım Kanunu yoktu. Tarımsal düzenlemelerin dayandığı bir mevzuatı da yoktu. Eskiden olduğu gibi sadece seçim yılında hatırlanan bir sektör mantığı ile değil, çerçevesi belirlenmiş, verimliliği, standardı, kaliteyi dikkate alan destekleme anlayışı ve politikasıyla bu kanun hazırlandı. Amacımız sürdürülebilir, rekabet gücü yüksek, yeterli bir miktarda ve kalitede gıda üreten, biyolojik çeşitliliğin kurulduğu küresel bir tarım sektörü olmak."

'TARIMSAL YATIRIMCI DANIÞMA OFİSİ KURDUK'

Mehdi Eker, çok kısa bir zaman önce Yatırım yapmak isteyen girişimcilere hizmet etmesi amacıyla 'Küresel Yatırımcı Danışma Ofisi' kurduklarını aktardı. Eker, rehberlik hizmeti verecek olan bu ofise birkaç hafta içinde 35 yatırımcının başvurduğunu belirterek, bunun büyük bir ihtiyaç olduğuna işaret etti.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.