Gıda Hattı

Bakan Eker: "Tarımsal üretim 4 yılda 2 katına çıktı"

15 Ocak 2007, 12:59
Paylaş

     Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Hükümeti ile tarım ve hayvancılıkta yüzde bine varan artışlar olduğunu söyledi. Tarımsal üretimin 2002'de 21 milyar dolar olduğunu bildiren Eker, 2006'da bu rakamın 39 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

      Çiftçiye verilen Burdur’da incelemelerde bulunan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Burdur Belediyesi tarafından modernize edilen hayvan pazarının açılış törenine de katıldı. Törendeki konuşmasında tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye'nin geldiği nokta hakkında bilgiler veren Bakan Mehdi Eker, hükümet olarak birçok başarılı proje ile kırsal alanı desteklediklerini anlattı. 2002 yılında tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesime devlet tarafından verilen desteklerin 1 milyar 868 milyon YTL olduğunu aktaran Bakan Eker, 2006'da bu rakamın 5 milyar YTL'yi aştığını söyledi.       

     Hayvancılığa da büyük önem verdiklerini vurgulayan Eker, "Biz göreve gelmeden önce hayvancılıkla uğraşanlara verilen teşvik 83 milyon YTL idi. 2006'da bu rakam 9 kat artarak 750 milyon YTL'yi buldu. Yine bizden önce Türkiye'nin toplam süt üretimi 8 milyon ton iken, 2006'da ortaya çıkan rakam 11 milyonu aştı. Oysa şu anda süt sağılan hayvan sayısında artış olmadı. Biz et ve süt veriminde kaliteyi arttıracak projeler ürettik ve bunları başarılı bir şekilde hayata geçiriyoruz" diye konuştu.  kredi desteklerinin 225 milyon YTL'den yüzde bin 500 artış ile 3 milyar 450 milyon YTL'ye ulaştığını açıklayan Bakan Eker, AK Parti hükümeti ile birlikte gerçekleşen ithalat ve ihracat rakamlarını da şöyle özetledi: "2002'de Türkiye'nin tarımdaki ihracat ve ithalat rakamları birbirine denkti. Ancak 4 yıl içinde ihracat rakamımız 2 buçuk katına çıkarak 9 milyar 750 milyon dolara ulaştı. Ýthalat rakamı ise 6 milyar dolarda kaldı."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.