Gıda Hattı

Bakan Eker: "Fındık konusunda gerekli çalışmayı yapacağız"

13 Ağustos 2006, 16:50
Paylaş
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, fındık sorununda sorumlunun hükümet değil, FİSKOBİRLİK olduğunu belirterek, "Ama hükümet 2006 yılı için gerekli çalışmayı yapacak." dedi.

Ankara'nın Yukarı Çavundur Beldesi'nde düzenlenen 6. Vişne Festivali'ne katılan Eker, burada CİHAN'ın sorularını cevapladı. Fındık sorununda gelinen son nokta ve kurulması planlanan fındık komisyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eker, sorunun kaynağının FİSKOBİRLİK'in kararları olduğunu dile getirdi. Eker, "Fındık sorunu hükümetle ilgili değil. Bu, FİSKOBİRLİK'in sorunudur. Hükümet borçlarını sildi ve FİSKOBİRLİK o yüksek fiyatı belirlerken hükümete birşey sormadı, kendi belirledi. Onun için bu işi hükümet ile ilişkilendirmek haksızlıktır. Durum inceleniyor şu anda. Ama 2006 yılı için hükümet ne yapılması gerekiyorsa yapacak'' diye konuştu.

Fındık üreticilerinin gerilimli eylemlerini nasıl karşıladığının sorulması üzerine Eker, "İnsanlar duygularını dile getirirler. Ona diyecek bir şey yok'' diyerek cevap verdi.

Komisyon çalışmalarının hangi noktada olduğu sorusuna ise Eker, gerekli çalışmaların yapıldığını ve bu çalışmaların tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti. FİSKOBİRLİK ile ilgili olarak Sanayi Bakanlığı müfettişlerinin çalışma ve incelemeleri başlattığını da dile getiren Eker, "Görevleri dışında birşey yapan, görevini ihmal eden, suiistimal eden varsa onunla ilgili yasal işlem yapılır" dedi.

İncelemelerin ne zaman tamamlanacağı sorusuna ise Eker, "Zorlamayla olmaz o işler, tamamlanınca kamuoyu ile paylaşılır'' diye konuştu.

Festivale katılan Eker'e vişne ikram edildi. Bir çocuğu kucağına alıp sevmek isteyen Eker, çocuğun ağlamalarına dayanamayarak ailesine geri vermek zorunda kaldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.