Gıda Hattı

Bakan Eker!e "İyi Gıda İyi Yaşam" Ödülü

15 Şubat 2008, 17:38
Paylaş

Türkiye'nin önde gelen yabancı sermayeli gıda şirketlerinden Nestle'nin Türkiye'deki 99. yılı sebebiyle düzenlediği "Türkiye'de Yüz Yıla Bir Kala" etkinlikleri çerçevesinde Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'e, gıda sektörüne ve topluma yaptığı katkılardan dolayı "İyi Gıda İyi Yaşam" ödülü verildi

İstanbul'da Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen törende ödülünü Nestle- Türkiye Genel Müdürü Hans Ulrich Mayer'den alan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, yaptığı konuşmada İnsanoğlunun dünyaya geldiği günden itibaren beslenmek zorunda olduğunu, bugün ise gıda ve beslenmenin hiç olmadığı kadar vazgeçilmez ve stratejik olduğunu söyledi. Bakan Eker, tüketicilerin gıda ihtiyaçlarının değişiklik gösterdiğini ve bu nedenle de sektörün her zaman dinamik olması gerektiğinin de altını çizdi.

Törene katılanları Türkiye'deki Tarım sektörünün durumu konusunda da kısaca bilgilendiren Bakan Eker. Türkiye'de tarım sektörünün iyiye gittiğini söyledi. Eker, devir aldıkları dönemde Türkiye'nin tarım ürünleri ithalatının 4,052 milyar YTL ihracatının ise 3,996 milyar YTL olduğunu, bugün ise 2007 yılı sonu itibariyle; Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının 8,5 milyar dolar, ithalatının ise 7,0 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi. Eker, "bu demektir ki hem üretimimiz hem de verimliliğimiz artmış" dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ayrıca tarım sektörünün 2007 yılı Gayri Safi Üretim Geliri'nin 21,8 Milyar dolar, ürettiği değerin ise 40 milyar dolar olduğunu da vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.