Gıda Hattı

Bakan Çelik’ten et fiyatları çıkışı!

8 Temmuz 2017, 14:16
Paylaş
Bakan Çelik’ten et fiyatları çıkışı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı et fiyatlarını 5-6 firmanın yükselttiğini söyledi, ancak isim vermedi. Çelik, bu firmaları yakından izlediklerini, gerekenin yapılacağını kaydetti.

Bir türlü düşmeyen kırmızı et fiyatları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in gündeminde.

faruk-celik-melih-gokcek-gidahatti“Haksız kazanç sağlayan 5-6 firma var”

Başkent’te Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşlardan Soğuk Hava Deposu İşletmeciliği’nin (BELSO) Oran’daki “Süt Satış Noktası”nın tanıtımına katılan Çelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurban Bayramı için hayvan varlığında herhangi bir sıkıntı olmadığını yineleyen Bakan Çelik, şu bilgileri verdi:

“Şu anda stoklarımızda Kurban Bayramı için 1 milyon 200 bin büyükbaş ve 4 milyon küçükbaş hayvanımız var. Bu konu ile ilgili bir sıkıntı yok ama maalesef Ramazan ayına girerken spekülatif oyuncular hemen devreye girip, et fiyatlarıyla oynamaya kalktılar. Şimdi kilogramı 25-26 liraya karkas et satışı oluyor da neden 28-29 liraya kadar fiyatları çıkardınız? Bunlar tespit ediliyor.

kirmizi-et-gidahatti Biz Et ve Süt Kurumu (ESK) olarak regülasyona başlayalı daha 1 yıl oldu. Biz üreticinin kârını kesinlikle güvence altına alıyoruz. Üretici ile ilgili bir sorun yok. Bunu herkes bilsin. Haksız kazanç sağlayanlar ve 80 milyonun çok daha pahalı tüketimine vesile olanlar var. Onları biz izliyoruz ve bunlar 5-6 firmadan ibaret. Bunlara müsaade etmeyeceğiz.”

kurban-satis-yeri-gidahattiÜreme durumu olmayan dişi hayvanlar belgelenecek

Kurban bayramında dişi hayvanların kesilmeyeceğini ve kurban pazarlarına dişi hayvanların kesinlikle sokulmayacağını da yineleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Ama laktasyon dönemini tamamlamak üzere olan hayvanlarla ilgili veterinerlerimiz kontrollerini yapacaklar. Artık üreme durumu olmayan veya laktasyon dönemini tamamlayan hayvanlarla ilgili kesim tabii ki raporla olacak ama genel itibarıyla kurban alanlarına biz dişi hayvanların sokulmayacağını bugünden söylüyoruz. Herkes tedbirini bugünden alsın.” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.