Gıda Hattı

Bakan Çelik açıkladı. İşte yaş çay alım fiyatı

26 Mayıs 2017, 18:13
Paylaş
Bakan Çelik açıkladı. İşte yaş çay alım fiyatı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılı yaş çay alım fiyatının 2 liraya çıkarıldığını, 13 kuruş destekleme primi eklendiğinde de üreticinin eline 2,13 lira geçeceğini bildirdi.

Çaykur Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen 2017 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası Açılış Töreni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın katılımıyla yapıldı.

caykur-faruk-celik-hayati-yazici-gidahattiYaş çay alım fiyatı

Geçen yıl yaş çay alım kilogram fiyatının 1,77 lira olduğunu, 13 kuruş prim ile 1 lira 90 kuruşa çay alımı yapıldığını vurgulayan Çelik, “Toplam 168,4 milyon lira yaş çay primi ödeme yaptık. 1,2 milyar lira çay alım fiyatı, 145 milyon lira budama tazminatı ödedik. 2,2 milyon lira mazot ve gübre desteği olmak üzere geçtiğimiz yıl çay üreticisine 1,5 milyar lira ödeme yapıldı. Helali hoş olsun.” dedi.

Bu yıl için de üreticiyi tatmin edecek bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Çelik, “2017 yılında çay kilogram alım fiyatı 2 lira artı 13 kuruş prim ile 2 lira 13 kuruş. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

caykur-faruk-celik-gidahatti"Çay, stratejik ürün"

Çayın, Türkiye’de 212 bin ailenin geçimini sağladığı son derece önemli bir tarımsal ürün olduğunun altını çizen Çelik, “Dünyada 4 milyon hektarda çay tarımı yapılıyor ve 6 milyon ton kuru çay elde ediliyor. Ülkemizde ise 76 bin hektar alanda 1,3 milyon ton üretilen yaş çaydan 270 bin ton kuru çay elde ediliyor. Yaş çay alımının yüzde 55'i Çaykur, yüzde 45'i ise özel sektör tarafından yapılıyor. Çaydaki yeterlilik oranının yüzde 100 düzeyinde olduğunu belirtmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Çayın stratejik bir ürün olduğuna işaret eden Çelik, aylardır yalnız arazide bunun ticareti ve üretimi ile meşgul olanların değil, bilim insanların da öncülüğünde çay sistemi, çay anlayışıyla ilgili politikaların geleceğe nasıl taşınacağı ile ilgili çok önemli toplantılar yaptıklarını söyledi. Çelik, “Ne gördük? Bilinçsiz ve gereksiz kullanılan kimyasal gübrelerin olduğunu gördük. Toprağın kalitesini almış götürmüş. Bu bölgenin geçim geleceği çaya endeksli, buna karşın bu şekilde yanlışlar yapma ve ısrarcı olma gibi bir lüksümüzün olmaması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Tarlalarda bilinçsiz bir bakım olduğunu ve üretimde de yeterli bilincin olmadığını belirten Çelik, "Ne kadar bilinçli bir şekilde bu tarımsal ürünün üretimini gerçekleştiriyoruz? Burada da sıkıntılar var. Çaylık alanların yenilenmesi yani yaşlılık sorunu, buna bir çözüm bulabildik mi? Bu sorunu çözmek için, el birliğiyle neler yapmamız gerekiyor? Bu, sizin çocuklarınızın ve torunlarınızın, bölgede yaşayan ve yaşayacak insanların geleceği açısından önemli olduğu için ifade ediyorum. Mülkiyet ve tapu sorunu var” dedi.

gida-tarim-ve-hayvancilik-bakani-faruk-celik-gidahatti"Organik tarıma bir an önce geçelim"

Çay tarımındaki sorunların çözümü için iki önemli adım atma kararı aldıklarını dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Çay Kanunu taslağını hazırlayarak Başbakanlığa gönderdiklerini, çay üreticilerinin beklediği tasarıyı hızlandıracaklarını kaydetti.

Bu yıl çay alanlarının yarısının organik üretime geçilmesi için değerlendirmeler yapıldığına ama 2018'e ertelenmesi konusunda talep geldiğine dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

“Yapılması gerekeni zamanında yapacaksınız. Uzatmanın bir anlamı yok. Korkunun ecele faydası yok. Organik çaya geçmekten başka çıkış yolu var mı? Birisi çıkıp diyecek ki 'dekar başına 150 kilo kimyasal kullanıyor, 200 hatta 300 kilo kullanalım' diye bir şey söylenemeyeceğine göre,  tablo vahim olduğuna göre, yapılması gereken belli ve bunu geciktirmenin bir anlamı yok. Bu irade Bakanlıkta, bizde var. Buradan çok farklı seslerin çıkmasına gerek yok. Bilim insanları ve üretici ile konuşuyoruz, 'acil' diyor. Yalnız organik çay değil, bu bölgenin bazı illerinin tümden organik iller olması gerekiyor. Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve Tunceli gibi bazı illerin üretimde tümden organiğe geçmesi noktasındaki kararlılığımızı hemen 2018'de gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kimin bu konuda farklı görüşü varsa gelsin biz onu, o bizi ikna etsin. Bu işi artık rayına koyalım. Bu karalılığımızı yeniden yıllara yaymayalım. Yapılması gerekeni biran önce gerçekleştirelim.”

cay-isci-gidahatti"Hedefimiz; çay üretiminin markaya dönüşmesi"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da, bölgenin en önemli ürünü olan çay üretiminin bir markaya dönüştürülmesi hedefi olduğunu belirtti.

Organik tarım için en önemli adımın organik çay üretimine geçiş olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Dünyada uluslararası ilişkilerde en önemli konu gıda üretimidir. İnsanların gelir düzeyi artıkça gıdada nitelikli ürünler talep edilmekte ve organik ürünler takip edilmektedir. Mevsim ve toprak şartları itibariyle organik çay üretimine uygun bir coğrafyadayız. Özel sektör, kamu, üretici ve tüketiciler olsun çayın bir marka haline dönüşümünü sağlamak ve kaliteli olabilmesi için organik çaya geçiş konusunda bir ortak zemin oluşturarak onun üzerinde yürümeliyiz” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.