Gıda Hattı

Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması geldi! Karar...

6 Haziran 2022, 21:22
Paylaş
Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması geldi! Karar...
Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması geldi! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek gösterge kararı sonrası ilk değerlendirmesini canlı yayında yaptı.

Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması geldi! 3600 ek göstergeyi 'devrim' olarak nitelendiren Bakan Bilgin, "Aralık'ta da yeni bir düzenleme yapacağız. O düzenlemeyle beraber maaşlara etkisi katlanarak yansıyacak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir tartışılan, memurları ve emeklileri yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge kararını Kabine sonrası duyurdu. Memurlarda 600 puanlık artışa gidilen ek göstergede, memur emeklilerin maaşı ve kıdem tazminatları arttı. Karar sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin TRT Haber'e katılarak yeni gelişmeleri değerlendirdi.

Evde bakım maaşı 2022

İşte Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları:

3600 ek gösterge, devrim niteliğinde bir değişimdir. Çünkü bütün kamu personelini kapsayacak şekilde genişlettik. Emeklilerin ücret, maaş ve ikramiyelerinin düzenlemesidir. Ayrıca Aralık'ta da yeni bir düzenleme yapacağız. O düzenlemeyle beraber maaşlara etkisi katlanarak yansıyacak.

Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımızda 600 ek puan aldılar. Maaşlarda bin 300 lira ile bin 400 lira arasında bir değişim oldu. 5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık.

Düzenlemeden yükseköğretim mezunu tüm memurlar yararlanacak. Temmuz ayında da kapsamlı bir iyileştirme yapacağımızı söyleyeyim. Temmuzda yine çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız.

"İLK AÇACAĞIMIZ DOSYA..."

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı düzgün olanı yaptık. Ben halkımızın Türkiye’nin çalışanlarının yapılan düzenlemenin adil olduğu düşünüyor olmasından oldukça mutluyum. Şunun da müjdesini vereyim, bütün kamu çalışanlarımızın ücretlerinin düzenlenmesi çalışmasını da Sayın Cumhurbaşkanımız uzun vadede bize verdi.

Bundan sonraki ilk açacağımız dosya üzerinde daha önce çalıştık ama detaylandıracağımız dosya sözleşmeli personel meselesidir. Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Bu konularda kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alınıyor. Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz.

Bakan Bilgin açıklamalarına, "Tüm sosyal meseleleri görev alanı sayıyoruz. EYT'de önümüzde." ifadeleriyle son verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.