AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bakan Arzu: “Dünyada adil olmayan bir gıda bölüşümü var”

Bakan Arzu: “Dünyada adil olmayan bir gıda bölüşümü var”
16 Ekim 2015, 15:06

Bakanlıkta düzenlenen "Dünya Gıda Günü" etkinliklerinde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, “Hem ihtiyacınızdan 2,5 misli üreteceksiniz hem de nüfusun 800 milyonu açlık sınırında olacak. Dünyada ki bu adil olmayan gıda dağıtımın kontrol altına alınması ve sağlıklı bir şekilde ihtiyacı olanlara dağıtılması konusunda çabalar göstermemiz lazım” dedi.

 Bu yıl ana temanın ‘Sosyal Koruma ve Tarım; Kırsal Refahın Arttırılması’ olarak belirlendiği 16 Ekim Dünya Gıda Günü etkinlikleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mehmet Akif Ersoy konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte, ‘Gıda arzı ve gıda güvenilirliği ile tarımsal kalkınma ve kırsal yoksulluk arasındaki kapsamlı politikaların ve sinerjinin geliştirilmesi, kırsalda yaşayanların sosyal haklarının iyileştirilerek, gelirlerinin ve kapasitesinin arttırılması’ konuları ele alındı.

Burada bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, dünyada bugün 800 milyon insanın yoksulluk sınırında olduğuna dikkat çekerek; “İhtiyacımız olan gıdanın 2,5 mislini üretirken, bir yandan da '800 milyon aç bir nüfus var ve dünyada yılda 10 milyon çocuk yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybediyor' diyoruz. O zaman dünyada adil olmayan bir gıda bölüşümü var demektir” ifadelerini kullandı.

Dünyada üretilen gıdanın üçte birinin israf edildiğine işaret eden Arzu, her yıl 1 trilyon dolarlık gıdanın israf edildiğini söyledi. Arzu, "Bu israf edilen gıdanın, eğer yarısını israf etmezsek dünyada aç nüfus kalmayacak" dedi.

“Yüzde 50 hibe ile 6 bin işletme faaliyete geçti.”

Türkiye'nin tarımsal ekonomide Avrupa'da ilk ve dünyada da yedinci sırada olduğunu dile getiren Arzu, Türkiye'nin, 80 milyon nüfusu beslemenin yanı sıra 40 milyon turistin de gıda ihtiyacını karşıladığını, ayrıca ülkede bulunan 2,5 milyon misafiri de ağırladığını kaydetti.

Arzu, ülkenin tarımsal ihracatının 18 milyar doları bulduğunu ve 61 milyar dolarlık tarımsal gayri safi milli safi hasılaya ulaştığını belirtti.

Kırsal kalkınma alanında verdikleri yüzde 50 hibe destekleri ile 6 bin işletmenin faaliyete geçirildiğini anlatan Arzu, şöyle devam etti:

“Kırsal alanda yapılan çalışmalarda biz yoksul kesime, kadına, gençlere ve dezavantajlı gruplara öncelik tanıdık ki bunlar kırsalda kalsınlar. Faiz oranları düşürdük, kredilere, girdilere ulaşma anlamında gerekli kolaylıkları sağladık. Tarımsal altyapının güçlendirilmesinde, özellikle toplulaştırmada miras yoluyla arazilerin bölünmesi konusunda yapmış olduğumuz yasal düzenlemeler oldu. Tarımda zirai ilaç kullanımının azaltarak sağlıklı organik iyi tarım uygulamalarına her türlü desteği verdik, tohumculuğu geliştirdik, birim alanda ürün artışını sağladık. Bunlar, kırsal alanın yaşanabilir hale gelmesi ve kırsal alanda insanlarımızın refah seviyesinin yükseltilmesi çabasıydı.”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Politikalar Sorumlusu Ariella Glinni de geçtiğimiz 20 yıl içerisinde sosyal koruma programlarının gelişmekte olan ülkelerde hızla artış gösterdiğini ve 2,1 milyar insana ulaştığını kaydetti.

2015 Dünya Gıda Günü'nün temasının kırsal alanda refahın artırılması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek de bu yıl Dünya Gıda Günü'nün temasının kırsal alanda refahın artırılması ve farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Bu kapsamda kırsalla ilgili, çeşitli bakanlıklar, stklar, yerel kuruluşların, valiliklerin çalışması olduğunu ancak hepsinin amacının ortak olduğunu belirten Küsek, hedeflerinin kırsala yönelik çalışmaların altyapısını oluşturarak birleştirilmesi ve projelerin eşgüdüm içinde etkinliğinin artırılması olduğunu söyledi.

Bakan Arzu, konuşmaların ardından tarımsal alanda faaliyet gösteren bazı oda, borsa ve kooperatiflere plaket verdi. Pankobirlik, Konya Ticaret Borsası, TZOB Manavgat Ziraat Odası, Tire Süt Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ödül veren Bakan Arzu, Ankara'nın Nallıhan ilçesinden kadın çiftçi Mükerrem Çolak'a da "Örnek kadın çiftçi" ödülü verdi. Bakan  Arzu, plaket törenin ardından bakanlık binasındaki Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında açılan stantları gezdi.

dunya-gida-gunu-16-10-2015-1 

dunya-gida-gunu-16-10-2015-2

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.