AramaArama
Gıda Hattı

Bahar yorgunluğuyla başa çıkmanın yolları

14 Mart 2016, 13:26
Paylaş
Bahar yorgunluğuyla başa çıkmanın yolları

Mevsim değişiklikleri genellikle kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur. Hayat kalitenizi ve çalışma temponuzu olumsuz etkileyen, sıcak ve nemli hava halsizlik, iştahsızlık gibi durumlara yol açabilir. Diyet ve Beslenme Uzmanı Gaye Başkurt, mevsim değişikliklerinin yol açtığı bu tarz sorunlarla başa çıkabilmenin bol bol su içmekle giderilebileceğini belirtti. Isınan hava ile beraber günlük su tüketiminin 2,5-3 litreye kadar çıkartılması gerektiğini kaydeden Başkurt, bu dönemde bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenebileceğine de dikkat çekti.

Gaye-Baskurt-gidahattiGaye Başkurt, bahar yorgunluğuna karşı şunları önerdi: “Mevsim değişikliklerinin yol açtığı bu tarz sorunlarla başa çıkabilmenin temeli bol bol su içmektir. Isınan hava ile beraber günlük su tüketimi 2,5-3 litreye kadar çıkartılır. Hava sıcaklığındaki değişikler de bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyebilir. Vücudun C vitaminine duyduğu gereksinim bahar ve yaz döneminde artabilir. Bu nedenle günlük C vitamini kaynağı olarak mevsim sebzeleri (Bakla, bezelye, enginar, kabak, marul) ve meyveleri (muz, ananas, mango, çilek, elma) bol miktarda tüketilmelidir. Mevsim değişikliklerinde kafein tüketiminin arttırılması vücutta diüretik etki yaratacağından vücutta aşırı su kaybına neden olacaktır. Bu durum tansiyon problemleri ve kardiyak aritmi gibi sağlık sorunları riskini arttıracağından çay, kahve tüketimi azaltılarak günlük sıvı alımı arttırılmalıdır.

Bu dönemde;su-icmek-gidahatti

  • Yeterli ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Günlerin uzaması akşam yemeklerinin geç yenmesine neden olur. Sabah kahvaltılarının öğle vaktine sarkması da öğlen öğünlerinin gecikmesine neden olur. Az ve sık beslenmenin önemli olduğu bu dönemde gün içinde 5-6 öğün tüketilmelidir.
  • Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olabileceğinden mevsim değişikliği, yorgunluğu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle gün içinde 4 saatten daha uzun süre aç kalmamaya özen gösterilmelidir.
  • Beslenme kadar uyku düzeni de çok önemlidir. Uykusuzluk veya düzensiz uyuma yorgun hissetmeye neden olabilir. Bu nedenle günde 6-8 saat kaliteli uykunun sağlanması gerekir.
  • Havaların ısınmasıyla beraber fiziksel aktivitenin artırılması, kış mevsiminden kalan fazla kiloların kaybında etkili olacaktır. Haftada en az üç gün yapılan 45 dakika tempolu yürüyüş hem vücudu zinde tutacak hem de mevsim değişikliğinin getirmiş olduğu yorgunluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.