Gıda Hattı

Bağırsaklarımızdaki bakteriler, içtiğimiz ilaçları bünyelerinde biriktiriyor olabilir mi?

19 Eylül 2021, 13:00
Paylaş
Bağırsaklarımızdaki bakteriler, içtiğimiz ilaçları bünyelerinde biriktiriyor olabilir mi?

İlaç içtiğimizde genellikle istenmeyen bazı etkiler ortaya çıkar, genellikle bunlara ‘yan etkiler’ denir. Peki hiç bilmediğimiz etkiler?

Yan etkiler, farklı bileşikler ilaçlarla vücudumuza girdiğinde yaşanabilecek ilginç değişikliklerin tamamını tanımlamak için yetersiz kalıyor.

Üstelik ilaçlar vücudumuza girdiğinde, bizim dışımızda başka canlılarla da karşılaşır. Bağırsak mikrobiyomumuz (bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmalar grubu), ilaçlardan bize benzer şekilde etkilenir.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bri araştırmada, insan bağırsağında yaşayan birçok bakteri türünün, insanların içtiği birçok ilaçla etkileşime girdiğini ve bu ilaçları biriktirebildiğini gösterdi.

Antidepresanlar, ağrı kesiciler, kalp ilaçlar ve daha birçok ilaç bu durumdan etkileniyor.

"Bağırsak bakterileri de 'organlarımızdan biri' olarak görülmeli"

Araştırmanın yazarlarından, Almanya’daki Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda biyoinformatik uzmanı olarak görev yapan Peer Bork, “Bu keşif, mikrobiyomu organlarımızdan biri olarak görmemiz gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

Bilim insanları, insan mikrobiyomudaki bakterilerin vücutta karşılaştığı ilaçları değiştirebildiğini önceden de biliyordu. Bu durumun adı, biyolojik-dönüşüm (biyotransformasyon) olarak anılıyor.

Ancak yeni araştırma, biyolojik-dönüşümün hikayenin yalnızca bir bölümü olduğunu gösteriyor.

Laboratuvar ortamında, 20 farklı insan bağırsağı bakterisi ile yapılan çalışmada, bakteriler 15 farklı ilaca maruz bırakıldı. Çoğu zaman, bakterilerin şaşırtıcı şekilde kimyasalları hiç değiştirmeden biriktirdiği görüldü.

Bugüne dek, bakterilerin ilaçların vücudundaki varlığına olan esas yolun, biyolojik-dönüşüm olduğu düşünülüyordu. Yeni çalışmada, bakteri ve ilaçlar arasındaki temel etkileşimin, ilaçların bakteriler tarafından biriktirilmesi olduğu şaşırtıcı bir bulgu olarak kaydedildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.