Gıda Hattı

Bağırsaklarımız gerçek şeker ile yapay tatlandırıcılar arasındaki farkı hemen anlıyor!

19 Ocak 2022, 12:57
Paylaş
Bağırsaklarımız gerçek şeker ile yapay tatlandırıcılar arasındaki farkı hemen anlıyor!

Bağırsaklarımız şekeri ve tatlandırıcıları ayırt edebiliyor. Çünkü bağırsaklarımızda iki tatlıyı ayırt edebilen hücreler var. Bu hücreler bu farkı milisaniyeler içinde beyninize iletebiliyorlar.

Yaklaşık 20 yıl önce farelerin ağızlarında tat tomurcuklarının tanımlanmasından kısa bir süre sonra, bilim insanları bu tat tomurcuklarını susturdular. Ancak farelerin, tat alma duyusu olmasa bile bir şekilde doğal şekeri yapay tatlandırıcıya göre ayırt edebildiğini görünce şaşırdılar.

Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp ve nörobiyoloji doçenti olan Diego Bohórquez tarafından yürütülen araştırmaya göre, bu bilmecenin cevabı, mideden hemen sonra bağırsağın üst ucunda gizli!

Kısaca bize şeker yediren hücreler üst bağırsakta yer alıyor.  Şekeri doğrudan alt bağırsağa veya kolona vermek aynı etkiye sahip değil. Algılayıcı hücreler bağırsağın üst kısımlarında yer alıyor.

Nöropod hücresi adı verilen bir bağırsak hücresi keşfeden Bohórquez, araştırma ekibiyle birlikte, bu hücrenin bağırsak içindekilerle beyindeki etkisi arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Bağırsakların doğrudan beyinle konuştuğunu ve yeme davranışımızı değiştirdiğini iddia ediyor. Hatta uzun vadede, bu bulgular hastalıkları tedavi etmenin tamamen yeni yollarına yol açabilir.

Bu hücreler gerçek şekerlerle aktif hale geliyorlar!

Hormon salgılama yetenekleri nedeniyle başlangıçta enteroendokrin hücreler olarak adlandırılan özelleşmiş nöropod hücreler, hızlı sinaptik bağlantılar yoluyla nöronlarla iletişim kurabiliyor.  Bu hücreler üst bağırsağın üzeri boyunca dağınık halde bulunuyorlar.

Bohórquez ve araştırma ekibi, nispeten yavaş etkili hormon sinyalleri üretmeye ek olarak, bu hücrelerin aynı zamanda vagus sinirine ve ardından beyne milisaniyeler içinde ulaşan hızlı etkili nörotransmitter sinyalleri de ürettiğini gösterdiler.

Bağırsaktaki bu hücreler sadece gerçek ve doğal şekerle aktif hale geliyorlar. Yapay tatlandırıcılar bu kısımları uyaramıyorlar. Dolayısıyla insülin salgılanmasını uyarmayıp, kan şekerinin yüksek düzeylerde olmasına sebep oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.