Gıda Hattı

Bağırsak bakterilerimiz pankreasımızı yönetiyor!

20 Nisan 2022, 12:13
Paylaş
Bağırsak bakterilerimiz pankreasımızı yönetiyor!

Bağırsak mikropları pankreasın ekzokrin ve endokrin fonksiyonları ile gastrointestinal sistemin hormon üretimini düzenleyebiliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 37 milyondan fazla Amerikalı diyabet hastası ve ABD nüfusunun yüzde 40'ından fazlası obez olarak sınıflandırılıyor.

Önceki çalışmalar, bağırsak mikrobiyotasının bileşiminin bu hastalıklarla değiştiğini göstermişti, ancak bu değişmiş bağırsak mikrobiyotasının, hormon salgılanmasından metabolik işlevlere kadar değişen konakçı işlevleri üzerindeki rolü belirsizliğini koruyor.

Ekip, yüksek yağlı bir diyetle (HFD) beslenen farelerde ve dengeli bir gıda ürünüyle beslenen bir kontrol grubunda bağırsak mikrobiyotasını "yeniden modellemek" için yaygın olarak kullanılan iki antibiyotik  kullandıSonuç olarak, bu fareler sadece obez değil, aynı zamanda milyonlarca Tip 2 Diyabet hastası gibi insüline dirençliydi.

Yüksek yağlı diyetteki tüm fareler, kontrol grubuna kıyasla obez oldu. Obez farelerin bir alt grubu, bağırsak mikrobiyotasını etkili bir şekilde yeniden şekillendiren vankomisin veya metronidazol antibiyotikleriyle tedavi edildi ve bu alt grup obez kalırken, bu fareler artan insülin duyarlılığı gösterdi.

Yüksek yağlı diyet, obez fare grubunda pankreasın boyutunu artırdı, ancak antibiyotik tedavisinin ardından pankreas boyutu normale döndü.

Öne atılan hipotez farklı yöntemlerle ispatlandı!

Araştırma ekibi pankreas enzimlerindeki bu değişikliğin "obez" farelere özgü olduğunu ve zayıf farelerde gözlemlenmediğini, bunun da zayıf farelerin pankreas fonksiyonunda antibiyotiklerle benzer değişikliklere sahip olmadığını gösterdiğini söylüyor.

Bulgu, yüksek yağlı bir diyetin pankreas işlevi üzerindeki zararlı etkilerini daha da doğruladı.

Antibiyotikle tedavi edilen farelerin bağırsak mikrobiyotasını mikropsuz farelerin bağırsağına aktarıldığında, donör farelerde gözlemlenen tüm etkileri gösterdiler. Bağırsak mikroplarının bağırsak hormonları üzerindeki bu etkilerden sorumlu olduğunu kanıtladılar.

Ayrıca konakçı bağırsak hormonu üretim süreçlerini doğrudan düzenlediğini ortaya koyuyorlar. Son olarak diyabet ve obezite hastalarında değişen ekzokrin fonksiyonu ile bağırsak mikrobiyotaları arasındaki bağlantıyı açıklamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var!

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.