AramaArama
Gıda Hattı

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu mesaiye hızlı başladı!

16 Şubat 2018, 17:11
Paylaş
Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu mesaiye hızlı başladı!

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu toplantısında, 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı görüşüldü. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulduktan sonra süratle ilgili mevzuatları hazırladık” dedi.

Bağımlılıkla mücadelede kurumlar arası iş birliğini sağlamak, temel strateji ve eylem planlarını hazırlatmak, onaylamak, gerektiğinde güncellemek ve uygulanmasını takip edip değerlendirmek amacıyla Aralık ayında Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla kurulan Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK), yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi.

2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk ile ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantıda, 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı görüşüldü.

recep-akdag-gidahatti
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ

Recep Akdağ: “Bağımlılık, toplumları tehdit ediyor”

Kalkınma Bakanlığı binasında yapılan toplantının açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Akdağ, Kasım 2014'te oluşturulan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulunun son üç yıl içerisinde ülkeyi, gençleri ve insanları tehdit eden uyuşturucu ile mücadele konusunda ciddi adımlar atılmasını sağladığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye'nin mücadele biçimini, planlarını diğer ülkelere örnek olarak gösterdiğini dile getiren Akdağ, “Bağımlılık meselesi, dünyadaki bütün gençleri ve toplumu tehdit eden çok önemli bir problem, bir tarafıyla kişilerin ve toplum sağlığını, diğer tarafıyla o toplumdaki huzuru, asayişi, ekonomiyi, sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir durum” dedi.

Özellikle son 10 yılda Avrupa'da ve dünyanın pek çok yerinde bağımlılıkla mücadelenin bütüncül şekilde yapılmasının yaygınlaştığına dikkati çeken Akdağ, Türkiye’nin de 2018-2023 yıllarını kapsayan 5 yıllık bir dönem için planlarını hazırladığını bildirdi.

cocuk-bilgisayar-bagimlilik-gidahattiBağımlılıkla mücadelede bütüncül yaklaşım

Sigara, alkol, uyuşturucu, kumar bağımlılığı ile teknolojinin hatalı kullanımıyla ilgili bağımlılığın bütüncül bir çerçevede ele alındığını vurgulayan Recep Akdağ, şunları kaydetti:

“Bu, aslında bizim geleceğimizi kurtaracak bir yaklaşımdır. Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulduktan sonra süratle bununla ilgili mevzuatları hazırladık. İlk olarak 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı taslak olarak şu anda hazır. Bundan sonra birer aylık aralarla diğer bağımlılık konularında da beş yıllık strateji belgelerimizi hazırlamış olacağız. Bütün bu belgelerle ilgili olarak 12 bakanlığımız ve ilgili kuruluşlar, teknik seviyede çok ciddi çalışmalar yaptı. Uyuşturucu ile ilgili taslak elimizde hazır. Diğerlerini de birer ay arayla yaz mevsimine kadar hazırlamış olacağız.”

igne-uyusturucu-gidahatti50 ilde sokak bazlı mücadele

Geçmiş dönemde uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Akdağ, piyasaya uyuşturucunun girmesini engelleyen kurumların organizasyon ve personel sayısı güçlendirilerek teknik cihaz kapasitelerinin artırıldığını ifade etti.

Narkoterör konusunda, güvenlik güçlerinin yasa dışı ekimlere karşı büyük bir başarı gösterdiğini belirten Akdağ, 50 ilde timler kurularak sokak bazlı mücadelenin de güçlendirildiğini, gümrük kapıları ve sınırların teknik donanım ve insan gücü açısından kuvvetlendirildiğini, “kartel” diye tabir edilebilecek, çete ya da örgüt şeklinde bu işi yapanlara yönelik cezaların artırıldığını söyledi.

Sağlık meslek mensuplarına, tedavi için kendi müracaat eden kişiler açısından, ihbar mecburiyetinin kaldırıldığını ifade eden Akdağ, bunun bağımlılığı olan kişilerin tedaviye arzu duymaları açısından önemli bir uygulama olduğunu belirtti.

uyusturucu-bagimlilik-gidahattiUyuşturucu ile mücadelede dört ana başlık

Yeni dönemde uyuşturucu ile mücadeleyi dört ana başlık altında gerçekleştireceklerini bildiren Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Bunlar; arz ile mücadele, taleple mücadele, danışmanlık, tedavi, rehabilitasyon ve uyum hizmetleri ile meselenin iletişimi. Özellikle iletişim konusunda basınımızdan talep edeceğimiz hususlar olacak” ifadesini kullandı.

Türkiye'de uyuşturucu kullanımının sıklığıyla ilgili açıklamalar yapıldığına işaret eden Akdağ, “Elimizde 2011’de İçişleri Bakanlığımızın yaptığı bir çalışma dışında çok net bir rakam yok. Dolayısıyla Nisan ayının sonuna kadar üç ayrı çalışmayı tamamlamış olacağız. Bunlardan birisi İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü 15 yaşın üstünde yaygınlıkla ilgili çalışma. 14-19 yaş grubu için liselerimizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlarımızla bir çalışma yürütüyoruz. 19-25 yaş grubu için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bir çalışma yürütüyor” bilgisini verdi.

Uyuşturucu kullanımı sıklığıyla ilgili farklı tanımların da olduğuna vurgu yapan Akdağ, “Hayatta en az bir kere denemiş olmak bir tanımlama. O kişinin uyuşturucu kullandığı anlamına gelmiyor. Son bir yılda kullanmış olmak ikinci bir tanımlama. Bu da o kişinin uyuşturucu kullandığı anlamına gelmiyor. Son bir ayda kullanmış olmak ise üçüncü bir tanımlama. İşte bu, riskin arttığını gösteriyor bize. Kronik kullanım diye bir kavram var, o da bağımlık anlamına tam gelmiyor. Dolayısıyla bütün bilgileri elde ettikten sonra ortaya koyduğumuz göstergelerle mücadelemizin sonuçlarını takip edeceğiz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, gelecek birkaç yılın Türkiye açısından uyuşturucu ile mücadele konusunda seferberlik yılları olacağını kaydetti.

Toplantı, Akdağ’ın konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.