AramaArama
Gıda Hattı

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi güne denk geliyor?

4 Haziran 2021, 12:53
Paylaş
Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi güne denk geliyor?

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi güne denk geliyor? Haziran ayının gelmesi ile birlikte babalar gününün ne zaman kutlanacağı merak ediliyor. 

Babalar Günü Ne Zaman?

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü, bu yıl 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? 

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.