Gıda Hattı

Babacan: "Seçim Beklentisi Yatırımları Yavaşlattı"

16 Temmuz 2007, 18:33
Paylaş

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'de, seçim öncesinde, bir kışımın içinde bulunduğu "Bekle-Gör" yaklaşımının, tüketim ve özel sektör yatırım harcamalarında biraz yavaşlamaya neden olduğunu söyledi.

Bankacılık kesiminde, Türkiye ekonomisinin geleceğine olan güvenin artması neticesinde, "yabancı para cinsinden mevduat oranı düşerken, YTL cinsinden mevduat oranının artış gösterdiğinin" altını çizen Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, "2002 yılında, toplam mevduatın yüzde 56'sı döviz cinsinden iken bugün toplam mevduat içindeki döviz cinsinden mevduatın oranı yüzde 3 6'ya gerilemiştir. Bu, Türkiye'de dolarizasyonun azaldığı ve YTL'ye olan güvenin arttığının bir kanıtıdır" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de, sadece mevduatta değil tüm yatırım araçları içindeki yabancı para cinsinden yatırımların azalmasına karşın, YTL cinsinden yatırımların arttığına dikkat çeken Bakan Babacan, "Türkiye'de, tüm yatırım araçları içindeki yabancı paranın oranı yüzde 28'e gerilemiş durumdadır" şeklinde konuştu.

Devlet Bakanı Ali Babacan, "Enflasyon yüzde 5-4 düzeylerine çekildiğinde, Türkiye tek haneli faizleri de görecek" dedi. Bakan Babacan, 2004-2007 döneminde Dünya Bankası ile yürütülen 'Ülke Destek Stratejisi”nin(CAS), Haziran sonu itibarıyla sona erdiğini kaydetti. Türkiye'nin, CAS sistemini tamamlayarak, daha üst düzeyde ilişki sistemi olan CPS'ye yükselerek sınıf atladığını anlatan Babacan, 2008-2011 yıllarını kapsayacak stratejinin öncelikli alanlarının, "rekabet gücünün, istihdamın artırılması, beşeri ve sosyal kalkınma, kamu hizmetlerinin etkinliğinin yükseltilmesi, bölgesel kalkınma, çevre ile ilgili standartların yükseltilmesi ve enerjinin' oluşturacağını söyledi.

Ali Babacan, "Petrol fiyatlarında olağanüstü bir gelişme olmadıkça, elektrik ve doğalgaza zam yapılmaz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.