Gıda Hattı

‘B20'nin bir dakika bile dinlenmeye tahammülü yok’

8 Haziran 2015, 12:31
Paylaş
‘B20'nin bir dakika bile dinlenmeye tahammülü yok’

B20 Türkiye Dönem Başkanlığı kapsamında, B20 Türkiye 2. Görev Güçleri Ortak Toplantısı Paris'te yapıldı. OECD ve BIAC'ın B20 Türkiye ile birlikte düzenlediği ve yaklaşık 300 küresel aktörün katıldığı toplantıda Görev Güçleri’nin önerileri oylanarak önem sıralaması belirlendi. Küresel ekonomideki sorunların ele alındığı toplantıda ‘genç işsizliğinin ve kadınların işgücüne katılımının iyileştirilmesi’ önerisi ilk sırada yer aldı.

Toplantıda bir konuşma yapan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Küresel büyüme oranları düşük, işsizlik oranları yüksekken B20'nin bir dakika bile dinlenmeye tahammülü yok" ifadesini kullandı.

Görev Güçlerinin önerileri

Hisarcıklıoğlu konuşmasında, görev güçlerinin önerilerini tek tek özetledi. Ticaret Görev Gücü’nün, küresel ticareti daha da kolaylaştırmak için ısrarcı olacağını ve bu amaçla oluşturulan Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması'nın yaygın olarak imzalanması gerektiğini söyledi.

"B20 KOBİ’lerin küresel pazarlara daha iyi entegre olabilmesini bir ihtiyaç olarak değerlendirmekte" diyen Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda kurulan Dünya KOBİ Forumu'nun önemine işaret etti.

Hisarcıklıoğlu, İstihdam Görev Gücünün önceliklerini de genç işsizliği ve iş gücüne kadınların katılım oranlarının iyileştirilmesi olarak açıklarken, Büyümenin Finansmanı Görev Gücü içinse "Bu görev gücünün temel amacı KOBİ finansmanını güçlendirmek" dedi.

Altyapı ve Yatırımlar Görev Gücü’nün önerilerini sıralayan Hisarcıklıoğlu, yatırım ekosistemini iyileştirmenin önemine vurgu yaptı.

Hisarcıklıoğlu son olarak, Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü’nün öne çıkan konusu G20 ülkeleri arasında şeffaf dijital gümrük prosedürlerinin ve sınırlararası sistemlerin geliştirilmesi hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Toplantıda BIAC Başkanı Phil O'Reily da konuşmasında, B20'nin önemini ve Türkiye Dönem Başkanlığı'ndaki gelişmeleri anlatırken, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria değişen dünyadaki mega trendler ve gelecek dönemleri şekillendirecek politika ihtiyaçlarından bahsetti.

G20 Türkiye Sherpası Ayşe Sinirlioğlu ise yatırım, kapsayıcılık ve uygulama ana noktalarına atıfta bulunarak, bunların içeriğine ilişkin bilgi verdi.

 Maliye Bakanları, Eylül ayında Ankara’da 

OECD ve BIAC'ın B20 Türkiye ile birlikte düzenlediği bu toplantıların ilki, geçtiğimiz Nisan ayında Washington'da gerçekleştirilmişti. Paris’teki toplantı aynı zamanda, 3- 5 Eylül tarihlerinde Ankara’da yapılacak G20 ülkelerinin Maliye Bakanlarını bir araya getirecek zirve öncesinde B20 sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı son etkinlik oldu.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.