Gıda Hattı

B vitamini ve sinir sistemi ilişkisi

26 Eylül 2021, 11:49
Paylaş
B vitamini ve sinir sistemi ilişkisi

B vitaminleri ve diğer vitaminler insanların günlük yaşantısı için oldukça önemlidir. B grubu vitaminlerine ayrı bir parantez açmak gerekmektedir. Çünkü sinir sistemi başta olmak üzere insan sağlığında kilit bir rol oynamaktadır.

Bu nedenle, B vitaminlerini doğru miktarda almak hayati önem taşımaktadır. Çünkü bunlar kalp, ruh hali, performans, sindirim sistemi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.  B12, B9, B1 vitamini gibi farklı gruplara ayrılmaktadır.

B vitaminleri doğrudan enerji sağlamazken, vücudun sindirim ve emilim yoluyla mitokondride enerjiye dönüştürülecek olan karbonhidratları, yağları ve proteinleri yakıt olarak etkin bir şekilde kullanmasına yardımcı olmaktadır.

Suda çözünürler ve vücuda hızla emilirler, ancak vücutta uzun süre depolanmazlar. Ama bir istisnası vardır. B12 vitamini ve folat karaciğerde depolanmaktadır.

B grubu vitaminleri beyin için önemlidir. Minimum B vitamini eksikliği bile beyin aktivitesine etki etmektedir. Düşünmeyi, konsantrasyonu ve duyguları etkilemektedir.  B vitaminleri vücudun yakıtı olan glikozu enerjiye dönüştürmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yorgunluk ve ruh hali değişimleri B vitamini eksikliğinin ana belirtileridir.

B vitaminleri hücre oluşumunu sağlamaktadır. Nöronlar olarak adlandırılan sinir hücrelerinin normal gelişiminde görev yapmaktadır. Bu nedenle hafıza, zeka, konsantrasyon ve öğrenmeyi iyileştiren görevleri vardır.

Beyinin yakıtı olarak bilinen glikoz metabolizmasında da oldukça önemli rolleri vardır. B vitamini eksikliğinde çabuk yorulma, unutkanlık el ve ayaklarda uyuşma, anemi, kaygı, depresyon gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

D vitamini içeren besinler

İşte B vitamini yönünden zengin gıdalar

En bilinen B vitamini deposu balıktır. Hatta balık yemenin hafızayı güçlendirdiği hipotezi de B vitamini yönünden zengin olmasıyla ilişkilidir. Kırmızı et, tavuk eti ve yumurta da B vitamini oldukça bol miktarda bulunmaktadır.

Tahıllar, kuruyemişler de bu vitamin yönünden zengindir. Muz, avokado ve portakal da B vitamini içeren meyvelerdir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.