Gıda Hattı

Azerbaycan zararlı bulaşıklığı tespit etti, 3 ürünün ithalatını durdurdu

28 Ocak 2022, 00:33
Paylaş
Azerbaycan zararlı bulaşıklığı tespit etti, 3 ürünün ithalatını durdurdu

Artvin’den ihraç edilen 64 ton taze biberde zararlı etmen bulaşıklığı tespit edilmesi üzerine biber, patlıcan ve domates ithalatını durduran Azerbaycan’a, diğer illerden bitki sağlığı sertifikası ile ihracat yapılabilecek.

Türkiye’den ihraç edilen ürünlerde zararlı tespit edilmesi üzerine getirilen yasaklara bir yenisi de Azerbaycan da eklendi.

Artvin’den ihraç edilen 64 ton taze biberde ‘Tomato brown rugose fruit virüs (ToBRFV) etmeni ile bulaşıklık tespit edilmesi üzerine Azerbaycan’ın, biber, patlıcan, domates ithalatını durdurduğu bildirildi.

İhracatçılar Birliği üyelerine duyurdu

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan yazıya ilişkin üyelerine şu duyuruyu yaptı:

“Sayın Üyemiz;

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıda,

Tarım Orman Bakanlığı yazılarına atfen, 19.11.2021 ve 01.12.2021 döneminde Artvin ve Samsun'dan düzenlenen Bitki Sağlık Sertifikasıyla ihraç edilen bir kısım taze biber ürünlerinde “Tomato Brown rugose fruit virüs (ToBRFV) etmeni bulaşıklık vakalarının tespit edildiği konuya ilişkin incelemeler yapıldığı ifade edilerek,

Patlıcan nasıl yetiştirilir

Azerbaycan Artvin’den biber, patlıcan, domates ithalatını durdurdu

İnceleme sonuçlanıncaya kadar Azerbaycan tarafından Artvin'den biber, patlıcan, domates ürünlerinin ithalatının durdurulduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda söz konusu ülkeye “ToBRFV” etmeni yönünden domates, biber ve patlıcan gibi ürünlerin, tohum, fide ve meyvelerin ihracatında Azerbaycan, bitki sağlığı şartlarına göre işlem yapılması önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, domates, biber ve patlıcan gibi ürünlerin, tohum, fide ve meyvelerinin Azerbaycan'a ihracatında; Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hariç olmak üzere, ürünlerin temin edildiği bölge illerindeki Zirai Karantina veya Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinden, bunun mümkün olmaması halinde gümrüklemenin yapıldığı illerde bulunan Zirai Karantina veya Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden analiz karşılığında alınacak bitki sağlık sertifikası ile ihracat işlemi gerçekleştirilecektir.

Bilgi ve gereği rica olunur.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.