Gıda Hattı

Ayva nasıl yetiştirilir? Ayva nerede yetişir? Ayvanın faydaları nelerdir?

12 Ekim 2021, 13:23
Paylaş
Ayva nasıl yetiştirilir? Ayva nerede yetişir? Ayvanın faydaları nelerdir?
Ayva nasıl yetiştirilir? Ayva nerede yetişir? Ayvanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Ayva hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Ayva nasıl yetiştirilir? Ayva nerede yetişir? Ayvanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Ayva hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Ayva nasıl yetiştirilir?

Ayva meyvesiniz dikkatli bir biçimde ikiye ayırın ve içerisinde bulunan çekirdekleri dikkatli bir şekilde, hasar vermeden keselerinden çıkarın.

Ayıkladığınız bu ayva çekirdeklerini, suyla doldurduğunuz bir bardağın içine koyun. Hazırladığınız bu karışımı iki gün bekletin.

Yaklaşık 48 saat kadar bekletmiş olduğunuz bu karışımı incelediğinizde, bardakta bulunan suyun jel haline geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Tabi bizler için önemli olan jel değil çekirdeklerdir. (Oluşan jeli ziyan etmenize ihtiyaç yoktur, cildinize sürerek bakım yapabilirsiniz.)

Küçük bir saksı hazırlayın ve içine 1 parmak kadar boşluk şekilde bahçe toprağı ile doldurun.

Jel haline gelmiş olan suyun içerisinde bulunan ayva çekirdeklerini bir kaşık aracılığıyla çıkarın.

Saksının üst kısmına ayva çekirdeklerini aralıklı bir biçimde yerleştirin.

Saksıya koyduğunuz çekirdeklerin üzerine ise yaklaşık bir parmak kalınlığında toprak ile kapatın. Toprak miktarının fazla olmaması çok önemli bir ayrıntıdır.

Ekim işlemi tamamlandıktan sonra ayva bitkisinin can suyunu vermeyi lütfen ihmal etmeyin.

Saksı Seçimi: Her ne kadar evde ayva yetiştirmek istesek de, tabiatı gereği bir hayli büyük olan bu bitkiyi bahçeye aktarmak gerekecektir. Bu nedenle geniş bir saksı tercih edebilirsiniz. İlk aşamada 5 ile 10 litre arasında bir saksı yeterli olacaktır.

Ayva hangi bölgede yetişir?

Türkiye'de Ayva En Çok Hangi Bölgede Yetiştirilir? Ülkemizde ayva ağaçlarının en çok bulunduğu bölge Marmara Bölgesidir. İkinci sırada Ege Bölgesi ve üçüncü sırada Akdeniz Bölgesi gelmektedir. Son olarak İç Anadolu Bölgesinde denize uzak yerlerde de yetiştirilebilmektedir.

Ayva hangi mevsimde yetişir?

Ayva kış mevsiminde tüketilmesi gerekli olan meyve çeşitlerinden birisidir. Gülgiller ailesinin bir üyesi olan, boyu 4-5 metreye kadar uzayabilen, gövdesi kahverengi olan ve kış mevsiminde yetişen meyve ağacına ayva denmektedir.

Ayvanın faydaları nelerdir?

1- Sıcak tutar:

Kan akışını ve metabolizmayı hızlandıran ayva, kışın sıcak tutar.

2- C vitamini deposudur:

Ayvada diğer kış meyvelerine oranla daha fazla C vitamini bulunur. Kış mevsiminde diğer meyveler ile beraber bol bol tüketilmelidir.

3- Tokluk hissi verir:

Ayva tokluk hissi vermiş olduğu için öğün aralarında tüketilebilir. Kilo kontrolü sağlamakta olan bu meyve hızlı ve daha sağlıklı bir biçimde kilogram verilmesini sağlar.

4- Aritmiyi ve çarpıntıyı önler:

Son senelerde daha fazla tüketilen ayva kalp dostudur.

5- Ağız yaralarını giderir:

Yapılan son incelemelerde ayvanın hem ağız yaralarını hem de ağız kokusunu giderdiği ortaya çıktı.

6- Mide dostudur:

Ayva, mide yanması, gastrit ve ülsere iyi gelir.

7- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir:

Diğer kış meyveleri gibi ayva da bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

8- İyileşme sürecini hızlandırır:

Doktorlar grip ve nezle iken bol bol ayva tüketilmesini öneriyor.

9- Zihin açar:

Odaklanma güçlüğü çeken kişiler ayva tüketerek bu sorunlarından kurtulabilir.

10- Regl sancısını azaltır:

Regl ağrılarını dindiren ayva doğal bir ağrı kesicidir.

11- Kilo vermeye katkıda bulunur:

Ayva glisemik indeksi düşük bir meyve, yani kan şekerinizi çok hızlı yükseltmiyor. Dolayısıyla diyabetiniz var ise ya da diyet yapıyorsanız ayvayı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ayva ayrıca öğünlerde tercih ettiğinizde lifli yapısı ile tokluk sürenizi uzatarak zayıflamanıza yardım ediyor. Diyette tatlı alternatifi arıyorsanız ayvayı haşlayıp veya buharda pişirerek lezzetli tatlılar hazırlayabilirsiniz. Ancak ayvanın büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Ayvanın porsiyonu, yaklaşık büyük boy bir ayvanın yarısı kadardır.

12- Saçların uzamasına yardımcı olur:

Demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından bir hayli zengin olan ayva artan kan dolaşımı ile saç diplerine daha bol oksijenin taşınmasına yardımcı olarak saçları güçlendirmesinin beraberinde uzamasına da yardım ediyor.

Ayva Neye İyi Gelir?

 • Antioksidan özelliği vardır.
 • Mide rahatsızlıklarından özellikle ülser ve gastrit gibi hastalığı olan kişiler için çok yararlıdır.
 • Haşlanmış ya da pişmiş ayva mide bulantısı ve kusmalara iyi gelir.
 • A vitamini, C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini gibi çok çeşitli vitaminler içerir. Ayrıca çok miktarda pektin içerir.
 • Alerjik reaksiyonları önleyici etkisi vardır.
 • Göz hastalıklarına karşı da faydalıdır.
 • Tohumları; egzama, yanık, deri çatlakları ve deri iltihabı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesine yardım eder. Cilt lekelerini yok eder ve kırışıklıkları azaltır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar.
 • Radyasyona karşı cildi korur.
 • Kardiyovasküler sisteme fayda sağlar ve kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Felç geçirme riskini azaltıcı etkisi de vardır.
 • Karaciğeri kuvvetlendirmesi de ayva yararları arasındadır. Karaciğer hastalıklarından kurtulmak için rendelenmiş meyve kaynatılarak tüketilmelidir.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarından kurtulmaya yardım eder. Kışın sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük ve balgam gibi şikayetler için bire birdir. Kış aylarında, uzun kış gecelerinde bolca tüketmenizi öneri ederiz. Özellikle öksürük tedavisinde kullanılabilir.
 • Hemoroid yani basura fayda sağlar.
 • Ayva şurubu yapılarak tüketilirse ağrıları azaltır ve kanamalara iyi gelir.
 • Düşük kalorili bir meyvedir. Diyette olan kadınlar, kilogram vermek isteyenler için uygundur. Lifli içeriği sebebiyle sindirim sisteminin düzenli çalışmasına sağlayarak da zayıflamayı sağlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.