Gıda Hattı

Aytaç, Belçika'da 10 Milyon Euroluk Yatırımla Et Ve Et Entegre Tesisi Kuruyor.

18 Haziran 2007, 16:31
Paylaş

Belçika’da 10 milyon euroluk yatırımla et ve entegre et işleme tesisi kuracak olan Aytaç fabrikasında kırmızı et, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et üretimi gerçekleştirecek. İlk aşamada tüm Avrupa ülkelerine, ardından da Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’ne satış yapmayı hedefleyen Aytaç Pazarlama’nın Genel Müdürü Levent Yıldırım, Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik et ve et ürünleri yasağını hatırlatarak, “Biz de Avrupa’nın merkezinde bir tesis kurarak, bu ambargoyu delmiş olduk. Ancak, Avrupa’nın uyguladığı yasağın yanı sıra fiyatlarımızın yüksek olması da ihracat için büyük engel. Avrupa’da kırmızı etin kilosu 3 dolar, ülkemizde ise 6.5 dolar. Yani et yasağı olmazsa bile biz bu fiyatlarla mal satamayız” dedi.

Levent Yıldırım, Belçika’ya fabrika kurmalarının diğer bir nedeninin ise Avrupa’da yaşayan Türk ve Müslüman nüfusunun taleplerini karşılamak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Avrupa’da 3.5 milyon Türk, 25 milyon da Müslüman var. Müslümanlar için ‘helal et’ konusu çok önemli. Ancak, Avrupa’da Türklere ait bu sektörde bir fabrika yok. İlk kez Aytaç, Belçika’da fabrika kuruyor.”

Aytaç Üretim Genel Müdürü Murat Erdem de etleri ‘Et Shoplar’ vasıtasıyla da dağıtacaklarını açıklayarak “Tüketici alışkanlığı, düşük gramajlı ürünlere doğru kayıyor. Tüketicimize kaliteli ve raf ömrünü daha uzun süre koruyabilecek şekilde paketlenmiş taze etlerimizi ‘Et Shoplar’ vasıtasıyla da dağıtmak istiyoruz. Bunun için ilk adımı eylülde atacağız” dedi. 2006 konsolide cirosunu 220 milyon dolar olarak açıklayan Aytaç, 2007 yılında 250 milyon dolar ciro hedefliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.