Gıda Hattı

Ayşe Özdoğan cezasının infazı nedeniyle alındı!

2 Ekim 2021, 21:51
Paylaş
Ayşe Özdoğan cezasının infazı nedeniyle alındı!
Kanser tedavisi gören Ayşe Özdoğan sosyal medyadan yardım istemiş ve sesini duymaya çalışmıştı. Kanser hastası Ayşe Özdoğan'ın cezaevine gönderilmek üzere polisler tarafından evinden alındığı öğrenildi.

Ayşe Özdoğan'ın kardeşi Emine Erdem Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı ve infaz erteleme gerçekleşmedi. Kardeşimi almaya geldiler diyerek durumu paylaştı. Erdem ablasının sağlık kontrolünden geçtikten sonra Denizli'de bulunan cezaevine götüreceğini belirtti.

Avukattan açıklama geldi!

Avukat Cemil Çiçek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Ayşe Özdoğan'ın kardeşi ile görüştüğünü belirtti. Maalesef son evre kanser hastası olan Ayşe Özdoğan tutuklandı dedi. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre adli tıp kurumu başkanlığı 3 ihtisas kurulu oy birliği ile karar verdi ve Ayşe özdoğan'ın tetkiklerinde nüks veya metastaz bulgusuna rastlanmadığını öne sürerek cezanın infazına ve cezaevinde cezasını çekmesi gerektiği kararına vardı. Sosyal medyadan kısa süre içerisinde bu durum pek çok kişinin ilgisini ve tepkisini çekti.

Ayşe Özdoğan’ın evinden alınması durumuna pek çok siyasi isimden de eleştiri geldi. Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış ve Mustafa Yeneroğlu da önemli bir açıklamada bulundu.

Ayşe Özdoğan

18 Eylül tarihinde açıklama yapan Ayşe Özdoğan sesini kimseye duyuramadığından yakınmıştı.

Mahkemeden gelen yazıda duruşmaya gelmemem durumunda zorla getirileceğim yazıyordu. O halimle hasta yatağımdan kalkıp mahkeme gittim. Oysa bu aşamaya gelmeden önce hastalığa ilişkin tüm raporları dilekçe yazarak mahkemeye sundum ama dikkate alınmadı. Henüz ağzımın içinde ve yüzümde yaralar varken ve dikişlerim alınmadan hakim karşısına çıktım. Hakimin tutuklama kararı vermesi sonucu mahkeme sonunda fenalaşarak baygınlık geçirdim. Daha sonra bedenime ve yüzüme yapılan müdahaleler sonucu ayıltılarak cezaevine gönderildim. İlk gün bir hücrede tek başıma kaldım, hava soğuktu ve yerde yatmak zorunda kaldım. Yürümekte zorlandığım için ameliyatlı bölgelerimi ranzaya duvara vurdum. Koğuşa alındığımda yüzüm ve gözlerim, görüş açımı tamamiyle kapatacak kadar şişmişti. Bu durumu gören bazı arkadaşlarım halimi görüp ağladı. Cezaevinde kendi işlerimi göremediğim için hep birilerinin yardımına muhtaç oluyordum. Ağrılarım ve kanamam oluyordu. Beslenmem için ezilmiş veya öğütülmüş gıdaya ulaşmam konusunda kolaylık gösterilmedi

Ayşe Özdoğan'ın cezasının ertelenmesi için adli tıp raporu bekleniyordu

Ayşe özdoğan'ın açıklamalarının ardından Antalya başsavcılığından bir açıklama geldi. Başsavcılık nihai karar için ek rapor istenmesi gerektiğine değindi ve anılan kanun hükmü gereğince rapor onay için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmiştir. Adli tıp kurumunca kesin karar için bizzat hükümlünün hazır edilmesi talep edilince hükümlünün sağlık durumu el vermediği için adli tıp kurumu'na gidemeyeceğini beyan etmesi sebebiyle adli tıp kurumu yerel hastane tarafından yapılmak üzere tetkikler istedi. Temin edilecek raporların gelmesi ile birlikte kişi bizzat hazır olmadan bir karar vereceğini bildirdi.

Ayşe Özdoğan'ın suçu ne?

Ayşe Özdoğan Gülen grubuna yönelik olarak soruşturmalar kapsamında mahkeme gördü. Silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla açılan davada 9 yıl 4 ay hüküm giydi.

Özel bir öğrenci yurdunda idarecilik yapmak ve Bank Asya’ya hesap açmak, dernek üyeliği ve bylock mesajlaşma programını kullanmak gibi pek çok suç nedeniyle cezalandırılan Ayşe Özdoğan 2 yıl önce sol üst çenesini, dişlerini, elmacık kemiği ve tükürük bezlerinin alındığını şimdi önünde 4 ameliyat daha bulunduğunu söyledi. Fakat Özdoğan tedavisi tamamlanmadan cezaevine girmek istememesine rağmen evinden alındı. Ayşe Özdoğan’ın öğretmen eşi de silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla kamudaki görevinden ihraç oldu ve 13 yıl hüküm giydi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.