Gıda Hattı

Ayrımcılık çağrışımı nedeniyle, Eti Negro oldu Eti Nero!

2 Aralık 2021, 11:40
Paylaş
Ayrımcılık çağrışımı nedeniyle, Eti Negro oldu Eti Nero!

Eti Gıda, yoğun kakao bulundurması nedeniyle İspanyolcada siyah rengi ifade eden Negro kelimesi ile adlandırdığı Eti Negro’nun adını, söz konusu kelimenin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılması nedeniyle, İtalyancada siyah anlamına gelen “Nero” olarak değiştirdi.

Eti Gıda, sevilen ürünü Eti Negro’nun adını “Eti Nero” olarak değiştirdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Eti Negro’nun kalitesi ve lezzetiyle tüketicilerin gönlünde taht kuran köklü markalardan biri olduğunun altı çizilerek, şöyle denildi:

“Bisküvimiz, içeriğinde yoğun miktarda kakao bulunması nedeniyle siyaha yakın bir renktedir ve ismini bu özelliğinden almıştır. İspanyolcada siyah rengi ifade eden negro kelimesi, ülkemizde tüketiciler nezdinde kakaolu bisküvinin adı haline gelmiştir.

“Markamızın olumsuz çağrışımlara sebep olmasını kabul edemeyiz”

İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılık, ne yazık ki küreselleşen dünyada halen en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Günümüzde negro kelimesi de maalesef bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmektedir. Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı halde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz. Dolayısıyla insanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaç edinmiş bir şirket olarak, bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz.

İspanyolca Negro yerine, İtalyanca “Nero”

Bu konuda duyduğumuz hassasiyet ve sorumlulukla uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık. Kaliteli bisküvi deneyimi yaşatan ürünümüzü içerik ve lezzetinde hiçbir değişiklik olmadan Eti Nero markasıyla pazara sunacağız.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.