AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ayrılmakta zorluk çeken çocuklar ve ebeveynlere öneriler

Sadiye Akbulut

TÜM YAZILARI

Sadiye Akbulut

11 Mayıs 2019, 17:50

3 yaşından sonra, çocukların ebeveynden ayrılmada yaşadığı zorlukların azalması beklenir. Ancak anne babanın tutumlarına göre bu zorluk devam edebilirken kimi zaman bağımlılığa dönebilmektedir.

Ayrılmakta zorluk çeken çocuklar | Psikolog Sadiye Akbulut

Ebeveynlerinden ayrılmakta zorlanan çocuklar okula gitmekte ve uyum sağlamakta da zorlanmaktadır. Özellikle okul öncesi kurumlarda bu duruma daha sık rastlamaktayız. Anaokulları, çocuğun sadece oyun oynadığı bir ortam değildir. Çocuğun sosyal becerisinin geliştiği, kurallara uyma, yaşıtlarıyla ilişki kurma ve paylaşma gibi davranışların çocuğa öğretildiği yerdir. Özellikle, ebeveyninden ayrılmada zorlanan çocukların, bu bağımlılığın önüne geçebilmek adına okula gitmelerinde büyük yarar vardır.

Sadece okul öncesi dönemde değil, ilkokula yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerinde de görülür. Oryantasyon dönemi çok uzun süren çocuklar da var. Çocuğun kaygı duyduğu noktayı iyi belirlemek çok önemlidir. Okul ve ebeveyn çocuğu kandırmadan, güven vererek hareket etmelidir. Okula, öğretmenine güven duyması, annesinin onu terk etmediğini anlaması veya annesi olmadan da güvenli olabileceği konusunda çocuğu okul ile iş birliği içerisinde ikna etmeniz önemlidir.

Annesinden hiç ayrı kalmamış bir çocuğun hangi ortam olursa olsun, bir anda hiç tanımadığı bir yere girmesi ve orada kalması çok zordur. Anne baba olarak okula başlamadan önce çocuğa okul ortamını, orada yapılacak faaliyetleri anlatmak, okulun önünden geçerek nasıl bir yer olduğunu göstermek, hatta okulu ziyaret ederek kısa sürelerle oynamasını sağlamak çocuğun ortamı tanımasına yardımcı olacaktır.

Anneden çocuğa akan duygusal bağ çocuğu etkiler. Anneler çocuklarına, çocuklar da annelerine bir bağlılık geliştirir. Fakat çocuk bir yetişkin gibi bu bağlılığı ayarlayamaz ve genellikle rahatsızlık verici tepkiler oluşturabilir. Bu davranışı gösteren çocukların anneleri incelendiğinde görülür ki, aslında bu anneler çocuklarının başına bir şey geleceğinden veya iyi bakılamayacağından gibi nedenlerle hep tedirginlerdir.

Anne Babalara Öneriler

  • Çocuklarınızın artık büyümekte olan birer birey olduklarını unutmayınız.
  • Çocuklar, anne ya da babalarının endişesini fark ettiğinde huzursuzlaşabilir. O yüzden mümkün olduğunca sakin olmaya ve endişenizi çocuğunuza yansıtmamaya çalışın.
  • Çocuğunuzla ilgili duyduğunuz fazla kaygı sizi de yoracaktır. Sizden başka birinin bakım veremeyeceği düşüncesi, sizi korkutmasın.
  • Şimdiki tutumlarınızın, çocuğunuzun yetişkin yaşlarındaki davranışlarına önemli bir etkisi olduğunu lütfen unutmayınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.