Gıda Hattı

Aykut Edibali kimdir? Aykut Edibali hayatı

15 Ocak 2022, 01:37
Paylaş
Aykut Edibali kimdir? Aykut Edibali hayatı
Aykut Edibali kimdir? Bugün vefat eden Aykut Edibali hayatı ve siyasi kariyeri merakla araştırılıyor. Bir partinin genel başkanı olan Aykut Edibali biyografisi...

Aykut Edibali kimdir? Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali hayat ve siyasi görüşü araştırılıyor. Vefatı ile yaşamına dair her şeyi sizler için araştırdık.

Aykut Edibali biyografi

tam adı; Aykut Edibali

doğum; 13 Nisan 1942

ölüm; 14 Ocak 2022

mesleği; Türk siyasetçi, yazar ve Millet Partisi Genel Başkanı.

Aykut Edibali hayatı

İlk ve orta öğrenimini Afyon’da tamamlayıp, sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve yeni bir siyâsi hareket başlattı. Lideri olduğu bu hareket, "Yeniden Millî Mücadele" ismiyle Türk siyasal ve sosyal hayatında yerini aldı. Yeniden Millî Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek ve Çağrı gibi dergilerde yazılar yazdı. 1974 yılında yazdığı, Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne Olmalıdır adlı kitabında, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve Ada'nın ilhakını önerir.

Aykut Edibali kimdir?
Aykut Edibali

"Yeniden Millî Mücadele" kadroları, 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi'ni kurdu ve bu partide Aykut Edibali, Kurucu Genel Başkan olarak hizmetlerini sürdürdü. 1991 yılında üçlü ittifak diye anılan Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi arasındaki işbirliğinde yer aldı. Kayseri Milletvekili olarak 19. dönemde TBMM’ye girdi. Islahatçı Demokrasi Partisi'nin 2. Olağan Kongresi'nde (23 Kasım 1992); Birlik Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi, IDP partileri Millet Partisi çatısı altında birleştiler ve Millet Partisi'nin Genel Başkanlığı'na Aykut Edibali seçildi.

"Muhteşem Türkiye" olarak idealize ettiği siyasi projesi vardır. Millet Partisi'nin Mayıs 2012'de yapılan kongresinde tek liste ile aday oldu ve Genel Başkanlığa seçildi.

14 Ocak 2022 günü hayatını kaybetmiştir.

Eserleri

Türkiye'nin Kıbrıs Politikası ne Olmalıdır
Sosyal Sistemlerin Temelleri
Millî mücadelede Kadroların Vazifeleri
Komünist İhtilale Karşı Tedbirler
İlmi Sağ
Kadroların Vazifeleri
İnkılap İlmi
Millî Mücadelenin Stratejisi
Birlik Davamız
Kuran'ın Aksiyon Öğretisi
Beş Çayı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.